Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Wiadomo od dawna, że przesiadywanie przy komputerze nie służy naszym oczom. Wzrok człowieka nie jest przystosowany do wpatrywania się w drobne szczegóły z niewielkiej odległości – dlatego zmuszanie go do takiego właśnie funkcjonowania dość szybko powoduje problemy zaburzenia widzenia.Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak szybko to się dzieje. Okuliści alarmują, że wśród osób pracujących przy komputerze co najmniej 3. godziny dziennie – aż 90%(!) ma problemy ze wzrokiem.

 

Najczęstsze problemy dotykające naszych oczu, związane z pracą przy komputerze, doczekały się nawet swojej własnej nazwy – Computer Vision Syndrom (CVS). Zespół objawów zaliczanych do CVS obejmuje:

 

* ból oczu i mięśni wokół nich – zgłasza to ok. 41% pacjentów;
* uczucie suchości, wysuszenie gałki ocznej – 37%;
* pieczenie;
* niewyraźne lub widzenie – 37%;
* zmęczenie oczu;
* podrażnienie i zaczerwienienie.

 

Wszystkie wymienione problemy często prowadzą niestety do stałego pogorszenia się widzenia.

 

Najczęściej występuje zespół suchego oka.

 

W czasie wykonywania normalnych, codziennych czynności, mrugamy mniej więcej 20 razy w ciągu minuty. Pozwala tona dobre oczyszczanie i nawilżanie gałki ocznej. Gdy jednak pracujemy przy komputerze, mrugamy nawet trzykrotnie rzadziej – zaburzony zostaje więc naturalny mechanizm ochronny.

 

Zespół suchego oka to schorzenie związane właśnie z nadmiernym wysuszeniem gałki ocznej. Narząd wzroku staje się wówczas bardziej podatny na infekcje, pojawia się drapanie, uczucie piasku pod powiekami, gromadzenie się wydzieliny w kącikach oczu.

 

Wystąpienie tych objawów powinno skłonić nas zawsze do wizyty u okulisty.

 

Pracując przy komputerze, starać się też należy wymuszać mruganie, tak, aby odpowiednio nawilżać gałkę oczną. Można również zaopatrzyć się w tak zwane sztuczne łzy, które są dostępne bez recepty w każdej praktycznie aptece.

Źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Praca przy komputerze to prawie pewne problemy ze wzrokiem

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.