Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Przez ostatnie piętnaście lat odkryto już więcej komet niż przez wszystkie poprzednie stulecia astronomii. A wszystko to dzięki sondzie SOHO (Solar and Heliospheric Observatory), która działa od 2 grudnia 1995. Co ciekawe, misją SOHO jest obserwowanie Słońca, a nie poszukiwanie komet, ale – jak się okazuje – zaangażowanie ludzi potrafi wiele zdziałać.Nieplanowane, a bardzo skuteczne zastosowanie sondy, a dokładniej aparatu LASCO (Large Angle and Spectrometric Coronagraph) stało się możliwe dzięki szerokiemu udostępnieniu gromadzonych danych oraz zaangażowaniu astronomów – amatorów. Tych najbardziej aktywnych, którym nie nudzi się mozolne wyszukiwanie tańczących światełek jest ponad siedemdziesięciu, wśród nich są także Polacy. Dzięki nim stało się możliwe masowe odkrywanie nowych komet i dokładne pomiary ich orbit.

 

Przez pierwsze dziesięć lat dzięki SOHO odkryto tysiąc nowych komet, odkrycie drugiego tysiąca, dzięki wzrastającemu zainteresowaniu, zajęło tylko pięć lat. Bo właśnie w piętnastolecie funkcjonowania sondy odkryto dwutysięczną kometę, jej odkrywcą zaś (podobnie jak tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątej dziewiątej) jest Polak: Michał Kusiak. To student astronomii na Uniwersytecie Jagielońskim, pierwszą swoją kometę odkrył w 1997 roku, dziś ma ich na koncie ponad setkę. SOHO-2000 odkrył w świąteczny dzień: 26 grudnia.

 

Mimo że skuteczność LASCO w odkrywaniu komet jest skutkiem ubocznym (blokuje on główny blask Słońca celem obserwacji koronalnych wyrzutów masy, ale dzięki temu pozwala także na łatwe spostrzeganie obiektów o niewielkiej jasności kierujących się w stronę Słońca), skutki dla astronomii są duże: zmusiły one naukowców do przeszacowania na nowo liczby komet istniejących w Układzie Słonecznym. Stanowi ona także dowód, że aby zostać odkrywcą, wystarczy tylko chcieć.

 

Źródło:kopalniawiedzy.pl

Jeden komentarz :) w artykule: ”Polak odkrywcą dwutysięcznej komety SOHO”

  1. NBA pisze:

    NBA…

    Many thanks really beneficial. Will share site with my pals…