Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Młode kobiety zawdzięczają jej swobodę, wdzięk i poczucie, że są sexy. Mężczyźni fakt, że mają na czym „zawiesić oko”. Mowa nie o czym innym, jak o spódniczce mini! Być może niewielu z nas wie, że ten obowiązkowy, oprócz „małej czarnej”, element kobiecej garderoby święci triumfy już pół wieku! Wymyśliła ją Mary Quant, około 1958 roku. Ta angielska projektantka, urodzona w latach 30., wprowadziła za sprawą kontrowersyjnej mini niemałą rewolucję w świecie mody. Popularność króciutkiej spódniczki połączyła się z kreacją nowego wizerunku kobiety – wyzwolonej i prowokującej młodej damy o szczupłej sylwetce. Projekt Mary Quant spopularyzowała jedna z najsłynniejszych modelek i obiecujących aktorek lat 60. -  Twiggy. Ta drobna blondynka była zaprzeczeniem dotychczasowych kanonów piękna stworzonych przez Marylin Monroe. Udowodniła, że niska, szczupła i filigranowa kobieta również może być piękna. Stała się prawdziwą ikoną fotomodelingu i twarzą 1966 roku. Do tego jej atrybutem były – ubóstwiane później przez płeć piękną – minispódniczki i sukienki o tej samej długości.

Pojawienie się mini i zachwyt tym spowodowany, spotkały się, jakby inaczej, z mnóstwem kontrowersji. Starsze pokolenie uznało ten najnowszy krzyk mody za ubiór dla prostytutek. Ale nawet to nie stanęło Mary Quant na drodze do rozwoju kariery. Pomogła jej, natomiast, rewolucja seksualna. W prosperującym od 1955 roku, butiku „Bazaar”, który projektantka założyła wraz z mężem w Londynie, można było kupić stworzone przez nią szorty – czyli bardzo krótkie, kontrowersyjne spodenki, a także płaszcz przeciwdeszczowy wykonany z PCV oraz wodoodporny tusz do rzęs.

W 1966 roku Mary Quant otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, po odbiór którego udała się w swojej sławnej mini.

Dziś, pomimo upływu czasu, stworzona przez angielską projektantkę minispódniczka nadal jest bardzo popularna i kobieca, zwłaszcza w połączeniu z wysokimi obcasami. A jako, że ubiór niewątpliwie świadczy o osobowości, można powiedzieć, że kobiety bez skrępowania noszące mini, to kobiety wyzwolone, seksowne a przede wszystkim pewne siebie i odważne. Bo nie ukrywajmy – konserwatywne pokolenie zawsze będzie żywiło sprzeciw wobec uwielbianej przez nas krótkiej spódniczki.

Elżbieta Pachuła
Foto: kalandrakas

Autor wpisu: ag
Tagi: ,

Komentarze wyłączone.