Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Izraelscy naukowcy twierdzą, że charakter pisma może zdradzać, czy ktoś kłamie, czy nie. Okazuje się, że nie tylko ruch gałki ocznej czy mowa ciała mówią nam o tym, czy ktoś oszukuje, ale także sposób, w jaki pisze.Badania są jednak we wczesnej fazie i na tym etapie nie można jednoznacznie stwierdzić, czy tezy izraelskich naukowców są słuszne.

Psycholodzy sugerują, że charakter pisma w czasie mówienia kłamstwa może się zmieniać, ponieważ mózg pracuje na wyższych obrotach niż normalnie, aby wymyślić kłamstwo. Naukowcy poprosili 34 ochotników, aby opisali w jednym paragrafie prawdziwe wydarzenie, w drugim natomiast wymyślone.

W trakcie doświadczenia posługiwali się oni długopisem, który rejestrował nacisk piórka na papier. Arkusz papieru umieszczony był na komputerowym pulpicie monitorującym charakter pisma badanych osób.

W trakcie doświadczenia odkryto, że ci, którzy kłamali, bardziej naciskali na papier, mieli większe przerwy między napisaniem jednego zdania i drugiego, a litery były wyższe niż w opowieściach dotyczących prawdziwych wydarzeń.

Profesor Richard Wiseman, psycholog z Uniwerstytetu w Hertfordshire, powiedział, że metoda opracowana przez izraelskich naukowców jest bardzo obiecująca, ale powinno być przeprowadzonych więcej badań, aby jednoznacznie stwierdzić jej skuteczność.

Źródło: Telegraph.co.uk
www.medycyna24.pl
logo medycyna24 Pokaż mi, jak piszesz, a powiem ci, kim jesteś

Komentarze wyłączone.