Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

O zaletach dysków SSD nie trzeba nikogo przekonywać, jednak ich największe wady – wysoka cena i mała pojemność – powodowały, że urządzenia te nie mogły rozpowszechnić się na rynku. Pojawienie się nowej serii SSD produkcji Intela oraz nieodległa premiera Windows 7 mogą szybko zmienić ten stan rzeczy.W ofercie Intela znalazły się właśnie dyski z rodziny X25-M przeznaczone dla desktopów i notebooków. Dzięki wykorzystaniu 34-nanometrowego procesu produkcyjnego urządzenia pracują znacznie szybciej i są tańsze niż dotychczas. Poprawiono również sterujące nimi oprogramowanie. Dysk o pojemności 80 gigabajtów charakteryzuje się prędkością zapisu rzędu 6600 operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Jeszcze szybsze jest urządzenie 160-gigabajtowe, którego prędkość przy zapisie wynosi 8600 IOPS. Prędkość odczytu danych jest podobna do wcześniejszych wersji, czyli wynosi 35 000 IOPS.

Intel wycenił swoje dyski na 225 USD za wersję 80-gigabajtową i 440 USD za urządzenie o pojemności 160 GB. Ceny dotyczą zakupu 1000 sztuk SSD. Ruch Intela powinien spowodować spadek cen tego typu produktów.

Jednak dla rynku SSD ważniejszy jest fakt, iż Windows 7 został standardowo wyposażony w obsługę tego typu urządzeń. Microsoft pomyślał też o automatycznym wyłączeniu defragmentatora, który nie jest potrzebny w dyskach SSD, a tylko skraca czas życia urządzeń. Windows 7 po wykryciu SSD wyłączy też technologie Superfetch i ReadyBoost, których celem jest zwiększanie wydajności tradycyjnych dysków twardy. W końcu, co chyba najważniejsze, Windows 7 będzie korzystał z komendy TRIM. Powoduje ona, że gdy kasujemy dane z dysku twardego, zostają one rzeczywiście usunięte. Obecnie dokonywane są tylko zmiany w tablicy partycji, a dane usuwane są dopiero wtedy, gdy w tym samym miejscu chcemy zapisać coś innego. To skutkuje znacznym wydłużeniem czasu zapisu. Komendę TRIM chcą tez wspierać sami producenci kontrolerów do dysków.

Przykład różnicy prędkości dla tradycyjnego dysku twardego oraz nowego SSD.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.