Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Astronomowie odkryli najbardziej gęstą ze znanych nam planet skalistych. 55 Cancri e ma o 60% większą średnicę od Ziemi, ale jest ośmiokrotnie od niej cięższa. Jej gęstość jest dwukrotnie większa niż naszej planety i niemal dorównuje gęstości ołowiu. 55 Cancri e krąży wokół gwiazdy 55 Cancri A, znajdującej się w odległości około 40 lat świetlnych od Ziemi. Jej orbita jest tak niewielka, iż obiega swoje słońce w ciągu zaledwie 18 godzin.

 

Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że temperatura na jej powierzchni może wynosić nawet 2700 stopni Celsjusza. Planeta najprawdopodobniej nie ma atmosfery. Układ 55 Cancri e i jej gwiazdy jest bardzo interesujący dla astronomów. Jasność gwiazdy pozwala na przeprowadzenie wielu różnych pomiarów, więc 55 Cancri e to idealne laboratorium, które pozwoli nam na sprawdzenie teorii dotyczących powstania, ewolucji i przetrwania planet – mówi Josh Winn z MIT.

 

Samej planety nie można zobaczyć nawet za pomocą teleskopu. Jednak jej gwiazda będzie przez najbliższe dwa miesiące widoczna gołym okiem.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.