Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Placek ze ślimaków zawiera o wiele więcej składników odżywczych niż wołowina – zapewnia nigeryjska specjalistka od żywienia, której badania zostały opublikowane w International Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health. Jej zdaniem łatwo dostępne w Afryce ślimaki Archachatina marginata pomogą zniwelować problem niedożywienia i niedoborów żelaza u nigeryjskich dzieci. Placek ze ślimaków zawiera o wiele więcej składników odżywczych niż wołowina – zapewnia nigeryjska specjalistka od żywienia, której badania zostały opublikowane w International Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health. Jej zdaniem łatwo dostępne w Afryce ślimaki Archachatina marginata pomogą zniwelować problem niedożywienia i niedoborów żelaza u nigeryjskich dzieci.

 

Porównaniem zawartości odżywczej mięsa ślimaka i steku wołowego zajęła się Ukpong Udofia z Uniwersytetu Uyo. Doszła do wniosku, że serwowanie dzieciom ślimaków na obiad ma same zalety: są one nie tylko tańszym i łatwiej dostępnym źródłem żelaza niż wołowina, ale też zawierają więcej białka. Co więcej, po poczęstowaniu dzieci plackami ze ślimaków i plackami z wołowiną okazało się, że większość z nich uznała placek ze ślimakiem za smaczniejszy i ładniej wyglądający.

 

Oprócz żelaza i białka mięso ślimaków zawiera również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, magnez, miedź, fosfor, cynk, argininę, lizynę, kwas foliowy, kwas linolowy i linolenowy, witaminę A, B6, B12 i K.

 

Ślimaki, które są zalecane dzieciom w wieku szkolnym i młodym matkom jako tanie źródło białka i żelaza, mogą pomóc zapobiegać anemii – mówi Udofia, przyznając jednak, że problemu niedożywienia w Nigerii nie da się rozwiązać szybko.

 

Z danych WHO wynika, że niska zawartość białka i żelaza w diecie jest przyczyną poważnych problemów zdrowotnych wielu dzieci i młodych matek w wielu krajach rozwijających się.

 

(PAP)

Autor wpisu: ag
Tagi:

Komentarze wyłączone.