Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Słonica Motola, która przed 10 laty nastąpiła na minę i straciła część lewej nogi, pomyślnie przeszła w niedzielę próbę pierwszego spaceru z protezą – podały z Tajlandii agencje.

48-letnia Motola wyszła ze swej zagrody na około 10 minut – jak podali świadkowie. Mówią, że podczas spaceru zagarnęła trąbą pył z ziemi i radośnie wydmuchała go w powietrze.

 

Wszystko dobrze poszło, przespacerowała się dwa razy – powiedziała przedstawicielka grupy Przyjaciele Azjatyckich Słoni Soraida Salwala. Zaznaczyła, że zwierzę nie obciąża jeszcze w pełni protezy, lecz że wszystko jest na dobrej drodze.

 

Motola została kontuzjowana w roku 1999 podczas pracy przy przenoszeniu drewna na granicy z Birmą. Wybuch miny lądowej, na którą nastąpiła, uszkodził Motoli poważnie lewą przednią kończynę. Dużą część nogi trzeba było amputować.

 

Przez trzy lata zwierzę nosiło tymczasową protezę w celu wzmocnienia mięśni przed założeniem protezy stałej, która sporządziła firma produkująca też protezy ludzkich kończyn.

 

Grupa Przyjaciół Słoni założyła w północnej Tajlandii szpital dla tych zwierząt, gdzie leczono już tysiące słoni z powodu najróżniejszych dolegliwości: od infekcje oczu po rany postrzałowe.

 

(PAP)

 

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.