Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Rosnący poziom zarobków czyni ludzi szczęśliwymi tylko wówczas, gdy mają poczucie, że przez to powodzi się im lepiej niż znajomym, przyjaciołom, sąsiadom, a wyższe dochody podnoszą ich status społeczny – podaje Press Association. Agencja powołuje się na badania uniwersytetów w Warwick i Cardiff publikowane w Journal of Psychological Science. Wykryta prawidłowość zdaniem PA tłumaczy, dlaczego rosnący w ostatnich 40 latach w Wielkiej Brytanii ogólny poziom społecznej zamożności nie dał ludziom poczucia, że są szczęśliwsi.

 

Punktem wyjścia badań był prowadzony przez Instytut Badań Społecznych i Ekonomicznych w okresie siedmiu lat sondaż brytyjskich gospodarstw domowych (British Household Panel Survey), dotyczący poziomu przychodów i zadowolenia z życia.

 

Stosując metody analizy porównawczej wobec osób tej samej płci, grupy wiekowej, poziomu wykształcenia i miejsca zamieszkania, naukowcy obu uniwersytetów ustalili, że pieniądze czynią ludzi szczęśliwszymi, tylko wówczas, gdy prowadzą do poprawy statusu społecznego.

 

Zarobienie miliona funtów rocznie to nie dosyć, by uczynić ludzi szczęśliwszymi, jeśli wiedzą, że wszyscy ich przyjaciele zarabiają dwa razy więcej – cytuje PA psychologa z uniwersytetu w Warwick Chrisa Boyce’a.

 

Z naszych badań wynika, że przychód odzwierciedlający miejsce na drabinie społecznej jest najlepszym kluczem do przewidzenia ogólnego zadowolenia z życia. Faktyczny poziom przychodu i średnia przychodów innych nie mają wymiernego efektu – dodał.

 

(PAP)

Foto: sxc.hu

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”Pieniądze dają szczęście, gdy znajomi zarabiają mniej”

  1. counterstrike pisze:

    counterstrike…

    I love the information on your websites. Thnx!….