Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Naukowcy ustalili boskie proporcje kobiecej twarzy – informuje pismo Vision Research. Z badań wynika, że idealna odległość pomiędzy oczami a ustami powinna stanowić około 36 proc. długości twarzy, a odległość między oczami – około 46 proc. jej szerokości. Okazuje się, że takie właśnie proporcje ma większość kobiecych twarzy. Zdaniem amerykańskich i kanadyjskich psychologów odległość między oczami i między oczami a ustami ma kluczowe znaczenie przy ocenie atrakcyjności twarzy kobiety. Potwierdziły to cztery eksperymenty, podczas których badacze prosili studentów o porównanie zdjęć, które różniły się jedynie wyżej wymienionymi odległościami. Za najładniejsze studenci uznali twarze, w przypadku których odległość między oczami stanowiła 46 proc. szerokości twarzy, a między oczami a ustami – 36 proc. długości.

 

Od czasów antycznych bezskutecznie próbowano zdefiniować te proporcje. Starożytni Grecy uważali, że udało im się znaleźć złotą proporcję, znaną także jako fi czy też boska proporcja, którą stosowali w sztuce i architekturze. Niektórzy sugerują, że złotą proporcję uwzględnił sam Leonardo Da Vinci malując Monę Lisę – mówi Pamela Pallett z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

 

Nigdy jednak nie było dowodu na to, że owa złota proporcja jest wyjątkowa. I okazuje się, że wcale nie jest. Złote proporcje to tak naprawdę proporcje twarzy większości kobiet – przekonuje badaczka.

 

Naukowcy uważają, że na naszą percepcję atrakcyjności wpływa zbiór wszystkich widzianych przez nas twarzy, z którego wyciągamy średnią i to właśnie ona stanowi dla nas boską proporcję.

 

(PAP)

Foto: sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.