Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Czy rzeczywiście rodzimy się z pewnymi niezmiennymi cechami
Psychologowie rozróżniają cztery typu temperamentów. Jednak jak to jest z tą klasyfikacją, czy jeżeli ktoś urodził się cholerykiem nigdy nie zazna chwili spokoju, a czy flegmatyk ma szansę stać się liderem i odnieść sukces
Na ile przypisane cechy temperamentu regulują nasze życie
Sangwinik, melancholik, flegmatyk, choleryk. Krótki test Hipokratesa skupia się na dominujących cechach charakteru, by już po chwili wpisać osobowość w ścisłe podtypy. Z jednej strony świadomość typu osobowości daje możliwość znalezienia swoich mocnych stron, a co za tym idzie umiejętność ich wykorzystania, z drugiej zaś może się okazać ogranicznikiem, a także usprawiedliwieniem dla wielu negatywnych zachowań. Tak jak choleryk bez powodu może psychicznie wyładowywać się nad podwładnymi, tłumacząc swoje zachowanie temperamentem, tak melancholik całkowicie odizolować się od ludzi, narzekając na bycie niezrozumiałym i niedocenionym. Za to u sangwika nie powinniśmy zbytnio liczyć na dobrą pamięć, a nastawić raczej na ubarwianie treści. Za to z pewnością każde przyjęcie z jego udziałem będzie wielkim sukcesem. Jak to jest naprawdę z tymi typami

 

Aby odpowiedzieć na pytanie do jakiego modelu należy dana osobowość, warto wymienić charakterystyczne cechy danego typu.

 

Osobą najbardziej towarzyską jest sangwinik. Nie sposób nie zauważyć go w tłumie. Zawsze sprawia dobre wrażenie, jest duszą towarzystwa. Chętnie inicjuje wszelkie formy aktywności, angażuje się w wiele spraw jednocześnie. To człowiek pomysłowy, entuzjastyczny i spontaniczny. Rzadko chowa urazy. Ponadto posiada dar zjednywania i przyciągania do siebie ludzi, działa jak magnes dlatego jego zawód powinien opierać się przede wszystkim na kontaktach międzyludzkich.

 

Jego słabymi stronami to głównie brak determinacji, prawie nigdy nie kończy danych projektów. Często ubarwia swoje historie co prowadzi do kłamstwa. Prawie nigdy nie pamięta dat, imion, etc. Jest niezorganizowany i niedojrzały, żyjąc w krainie dzieciństwa, do którego tak często ucieka obawia się kontaktu ze światem rzeczywistym. Mimo tych wad zawsze wzbudza sympatię, a jego osoba bywa obiektem zazdrości.

 

Jako najbardziej wybuchową osobowość psychologowie wymieniają choleryka. Nie trudno go nie rozpoznać po żywym spojrzeniu, ogromnej energii. To ktoś niezależny, samowystarczalny. Niezwykle trudno go zniechęcić i prawie nigdy się nie wzrusza. Najlepiej ze wszystkich typów radzi sobie w sytuacjach, których niezbędne jest szybkie działanie. To również perfekcjonista o nieprzejednanej sile woli i wielkiej pewności siebie. Nigdy nie zbacza z raz obranej drogi i dąży do celu za wszelką cenę. Szanuje ludzi jedynie tak silnych i zdeterminowanych jak on sam. To niezastąpiony pracownik niemal w każdej firmie i człowiek trudny w kontaktach między ludzkich. Chociażby dlatego, że nie przywiązuje znaczenia do przyjaźni, a także dlatego, że nie znosi słabości u siebie i u innych.

 

Melancholika zaś wyróżnić można po idealnym ładzie na biurku, nie potrafi pracować w chaosie. W jego życiu wszystko musi być poukładane. To introwertyk zamknięty w sobie, skupiony głównie na własnym wnętrzu. Kontakty z ludźmi zajmują go mniej niż sangwinika czy flegmatyka. Uwielbia pracę w samotności. Działania poddaje analizie. Często popada w depresje, jednak w przypływie entuzjazmu przenosi przysłowiowe góry, tryskając pomysłami. To osobowość oryginalna, indywidualista, którego nieraz nie sposób zrozumieć. Izoluje się od świata zewnętrznego i nigdy nie wiadomo o czym myśli naprawdę.

 

Podobnie jak sangwinik flegmatyk ma usposobienie towarzyskie. Bezkonfliktowy, łatwy w kontaktach z innymi. Jest uniwersalny łatwo dostosowuje się do otoczenia, nie zwracając na siebie uwagi. To człowiek kompetentny, solidny, spokojny i zgodny. Unika konfliktów. Takie osoby sprawdzają się idealnie na rutynowych stanowiskach, w rolach mediatorów, a których łagodzą konflikty. To również wspaniali przyjaciele, oraz osoby na których można polegać. Nie należy natomiast wywierać na nich presji, gdyż każde zadanie wykonują według planów i nierzadko na ostatnią chwilę.

 

Często osobowości mieszają się, uzupełniają tworząc kombinacje typu sangwinik – choleryk, bądź przeciwstawne takie jak sangwinik-melancholik. Na pytanie na ile te cechy determinują nasze zachowanie zależy w głównej mierze od tego jak pozwolimy, aby wpływały na nas. Poznając swoje słabe strony z powodzeniem możemy pracować nad ich polepszeniem, podobnie jak na umacnianiu pozytywnych cech. Warto również podkreślić, że nikt w 100% nie należy do jednego typu. Każdy posiada cechy zarówno sangwinika, jak i flegmatyka objawiające się w pewnych sytuacjach. Jednak każdy człowiek posiada typ dominujący przejawiający się w codziennym postępowaniu.

 

Test osobowości http://www.logos.warszawa.pl/test/

 

Aneta Bulkowska

Foto: sxc.hu

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.