Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Obrączkowe zaćmienie Słońca, którego kulminacja nastąpiła w piątek o godzinie 8.06 czasu polskiego, obserwowano w pasie o szerokości 300 kilometrów, ciągnącym się przez połowę globu ziemskiego. object2 Obrączkowe zaćmienie Słońca obserwowano w Afryce i Azji

Trasa ta zaczęła się w Brazylii, biegnąc przez Atlantyk do Afryki, gdzie minęła Czad, Demokratyczną Republikę Konga, Ugandę, Kenię i Somalię. Następnie przeszła na Ocean Indyjski i wtedy zakrycie tarczy słonecznej miało największe rozmiary.

 

Zanim Księżyc całkowicie przestał rzucać swój cień na Ziemię, mogli to oglądać jeszcze mieszkańcy Malediwów, południowych Indii, Sari Lanki, Birmy, Chin i północnej Mongolii, gdzie wraz z zakończeniem zaćmienia Słońca nastąpił jego zachód.

 

Znacznie dalej rozciągał się pas widzialności zaćmienia częściowego, obejmując północne dwie trzecie Afryki, Europę i Azję Środkową.

 

Obrączkowe zaćmienia Słońca, mniej istotne dla badań astronomicznych niż zaćmienia całkowite, występują średnio 66 razy w ciągu stulecia. (PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.