Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Jak co roku Apple na konferencji WWDC zaprezentowało kilka nowości. Tym razem są to: nowy iPhone, MacBooki oraz system operacyjny Snow Leopard.Specyfikację nowego iPhone oznaczonego symbolem 3G S poznaliśmy już przed konferencją ze źródeł nieoficjalnych. Nowy model oferuje m.in. obsługę połączeń HSDPA z prędkością 7,2Mbps. Wyposażony jest w aparat z matrycą o rozdzielczości 3 milionów pikseli z autofocusem i automatycznym balansem bieli. Podczas robienia zdjęcia wystarczy dotknąć obiektu na ekranie, aby ustawić na nim ostrość. Ponadto będziemy mogli nakręcić film w rozdzielczości VGA z prędkością 30 klatek/s. Wbudowany kompas usprawni nawigację GPS, a nowa bateria pozwoli na 5 godzin rozmów lub 9 godzin serfowania po internecie przez WiFi. Apple zaimplementowało obsługę głosem, dzięki czemu wybierzemy numer nie dotykając ekranu komórki oraz obsłużymy odtwarzacz multimedialny.

Nowy iPhone na początku będzie dostępny w amerykańskiej sieci AT&T w cenie 199 $ za wersję z pamięcią 16 GB, a za wersję 32 GB 299 $. Nadal będzie sprzedawana stara wersja 3G w cenie 99 $. Telefon w sklepach w Stanach pojawi się już 19 czerwca, a w pozostałych krajach (w tym w Polsce) w sierpniu.

Zaprezentowano też nową wersję oprogramowania iPhone OS 3.0. Dzięki niemu iPhone będzie mógł pracować z komputerem jako modem. Wprowadzono obsługę MMS, niedostępną w poprzednich modelach, oraz możliwość przeszukiwania zawartości telefonu. Mobilna wersja Safari pozwoli na zapamiętywanie loginów i haseł, automatyczne uzupełnianie tekstu oraz szybszą obsługę JavaScript. Przedstawiono długo oczekiwaną nawigację GPS firmy TomTom. Dzięki dedykowanej przystawce służącej do zamocowania iPhone na szybie zmienimy nasz telefon w pełnowartościową nawigację.

Odświeżeniu uległa także seria komputerów przenośnych MacBook. Pokazano wersje 13 i 15 calowe wyposażone są we wbudowaną baterię, która ma pozwolić na 7h pracy. Żywotność baterii wynosi około 5 lat (1000 ładowań). Nowe MacBooki pozbawiono gniazda ExpressCard, zostało ono zastąpione czytnikiem kart pamięci SD. Ceny za wersję 13 calową zaczynają się od 1,199 $, za wersję 15 calową – od 1,699 $.

Nowy system operacyjny Snow Leopard został wyposażony w obsługę Exchange pozwalający na synchronizację maili, kalendarzy i kontaktów. Instalacje programów są 45% szybsze, a program po instalacji zajmuje prawie o połowę mniej miejsca. Nowa wersja przeglądarki internetowej Safari 4 jest teraz szybsza i bezpieczniejsza. W Snow Leopard większość programów pracuje w  trybie 64 bitowym, co znacznie przyśpiesza ich pracę. Aktualizacja do najnowszej wersji systemu będzie kosztować 29 $.

Michał Saliński

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.