Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Alarm na akwenie jednego z najpiękniejszych fiordów świata, norweskiego Geirangerfjord, zaliczonego przez UNESCO do światowego dziedzictwa ludzkości, ogłoszony z powodu wycieku oleju napędowego ze zbiornika statku wycieczkowego spowodował w niedzielę błyskawiczną akcję jednostek ratowniczych i morskiej straży pożarnej. Policja norweska potwierdziła, że statek Tourist of Adventure znajdujący się na wodach Geirangerfjord zaalarmował ratowników, iż ma wyciek oleju napędowego, którego załoga nie potrafi powstrzymać. Szybka akcja pozwoliła opanować sytuację i strażacy zdołali wypompować olej, likwidując plamę na powierzchni wód fiordu.

Sytuacja jest pod kontrolą, strażacy prawdopodobnie już kończą wypompowywanie oleju – zapewniła w niedzielę wieczorem norweska policja.

Na razie nie wiadomo, czy przyczyną wycieku był błąd człowieka, czy uszkodzenie mechaniczne na statku, ale wyciek udało się zahamować.

Geirangfjord należy do najdłuższych i najgłębszych na świecie. Jego pejzaż jest jednym z najpiękniejszych widoków na naszej planecie.

Swe wyjątkowe naturalne piękno zawdzięcza stromym ścianom ze skały krystalicznej, wznoszącym się w niewielkiej odległości naprzeciwko siebie do 1.400 metrów nad powierzchnią fiordu i sięgającym 500 metrów w dół pod lustrem wód – czytamy w katalogu UNESCO.

(PAP)

Komentarze wyłączone.