Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Naukowcy ostrzegają, że dzieci, które oglądają telewizję do późna w nocy, mogą być bardziej narażone na rozwój depresji niż reszta ich rówieśników.Odkryto bowiem, że zbyt duża dawka sztucznego światła w nocy może wprowadzać w zły nastrój i być przyczyną pojawienia się symptomów depresji takich jak brak entuzjazmu i energii.

 

– Dlatego też obserwuje się wzrost diagnozowanych depresji, w momencie gdy wzrasta zużycie światła elektrycznego – twierdzą badacze z Uniwersytetu w Ohio. Szczególnie niebieska poświata z telewizora może być niekorzystna dla naszego zdrowia.

 

Psycholodzy poddali testom myszy – jedną grupę poddano działaniu światła słonecznego, drugą światła sztucznego. Okazało się, że te myszy, które naświetlano sztucznym światłem, wykazywały zdecydowanie więcej symptomów depresyjnych niż myszy z grupy pierwszej.

 

– Nasze odkrycie jest ważne, ponieważ coraz więcej osób przesiaduje w sztucznie wygenerowanym świetle, co może odbić się negatywnie na ich zdrowiu – twierdzą badacze. – Szczególnie jest to istotne dla osób pracujących na nocne zmiany, dla dzieci i osób, które całymi nocami przesiadują przed telewizorem bądź komputerem, zaburzając tym samym dzienną dawkę światła słonecznego.

 

Naukowcy przypuszczają, że wpływ na pojawienie się symptomów depresji ma także melatonina, która bierze udział w regulacji naszego zegara biologicznego. Sztuczne, niebieskie światło ma właściwości supresyjne dla melatoniny, dlatego nocne oglądanie telewizji może znacznie redukować jej poziom w organizmie.

 

Źródło: abczdrowie
www.medycyna24.pl
logo medycyna24 Nocne oglądanie telewizji przyczyną depresji

Komentarze wyłączone.