Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Nowe badania sugerują, iż kobiety zażywające w czasie ciąży kwas foliowy, mogą zwiększyć ryzyko astmy u swojego dziecka o 26 proc.Naukowcy z University of Adelaide w Australii stwierdzili, iż powyższe odkrycie może pomóc wyjaśnić wzrost liczby przypadków astmy o podłożu alergicznym u dzieci w ciągu ostatnich 20 lat. W badaniu prawie 500 matek zostało przepytanych na temat suplementacji kwasu foliowego, diety i stylu życia, takiego jak np. palenie.

 

Okazało się, że kobiety, które w późnym okresie ciąży uzupełniały swoją dietę w kwas foliowy miały o 26% większe prawdopodobieństwo posiadania dzieci z rozpoznaną astmą przed osiągnięciem przez nie trzech i pół lat. Wspomniane powiązanie zostało wykryte u myszy, natomiast zdaniem autorów po raz pierwszy stwierdzono je u ludzi. Zaznaczają oni jednak, iż konieczne są dalsze badania zanim lekarze zmienią swoje porady dla przyszłych mam, albowiem kwas foliowy jest ważną witaminą, zapobiegającą uszkodzeniu cewy nerwowej, np. w postaci rozszczepu kręgosłupa.

 

Badania nie znalazły żadnego związku między dziecięcą astmą a spożyciem kwasu foliowego przed ciążą lub w trakcie pierwszego trymestru. W samej Wielkiej Brytanii jest około 5 milionów ludzi chorych na astmę, z czego ponad milion to dzieci. Przypuszcza się, że kwas foliowy może kolidować z białkami powiązanymi z systemem odpornościowym organizmu, czyniąc go bardziej wrażliwym na alergeny, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo astmy. Prof. Michael Davies, autor pracy, stwierdził, iż jest to pierwsze badanie, które podaje, że zwiększenie spożycia kwasu foliowego w późnym okresie ciąży zwiększa ryzyko astmy u dzieci w wieku 3,5 lat.

 

Obecnie zaleca się, by kobiety planujące zajść w ciążę i te w pierwszym trymestrze, stosowały suplement kwasu foliowego. Prof. Davies dodaje: Nasze wyniki są zgodne z aktualnymi zaleceniami przed oraz we wczesnym okresie ciąży. Jednakże należy rozważyć uzupełnienie obecnej strategii w celu zmaksymalizowania neuroprotekcyjnego działania kwasu foliowego, jednocześnie minimalizując potencjalnie negatywne skutki, związane z problemami z oddychaniem u dziecka.

 

Jednocześnie uznajemy potrzebę przeprowadzenia dalszych badań w celu potwierdzenia jego wyników, zanim zostaną powzięte jakiekolwiek zalecenia przeciwko stosowaniu kwasu foliowego w późnym okresie ciąży. Zdaniem Leanne Metcalf, Dyrektor ds. Badań w Asthma UK, dalsze badania są niezbędne, zanim zostaną poczynione jakiekolwiek działania i nowe zalecenia, natomiast na dziś korzyści, wynikające z podejmowania suplementacji kwasu foliowego podczas ciąży, zwłaszcza w odniesieniu do zapobiegania wad wrodzonych takich jak rozszczep kręgosłupa, znacznie przewyższają ryzyko rozwoju astmy. a zatem zalecamy przyszłym matkom, by kontynuowały suplementację zaleconą przez ich lekarza. Badania opublikowano w „American Journal of Epidemiology”.

 

Źródło: abcZdrowie.pl
www.medycyna24.pl
logo medycyna24 Niebezpieczny kwas foliowy

Autor wpisu: ag
Tagi:

Komentarze wyłączone.