Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Lato zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy od dawna mają już zarezerwowane wczasy i wycieczki, a ci którzy w tym sezonie nie wybierają się na urlop, jego brak z pewnością zrekompensują sobie weekendowymi wypadami nad jezioro czy rzekę. Tak czy siak każdy z nas będzie miał kontakt z promieniami słonecznymi i z pewnością większa część z nas będzie godzinami wygrzewać się na słońcu. Przecież nie wypada w lato być bladym! Często więc, szczególnie kobiety popadają w manię opalania. Zaczyna się od solarium. Jak wiadomo zarówno nadmierne opalanie pod lampami, jak i na słońcu szkodzi naszemu zdrowiu. Promienie dawkowane bez umiaru mogą zabrać nam nawet 5 lat życia. Nadmierne opalanie wywiera ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Kiedy jest ona narażona na przewlekłe działanie promieni słonecznych, staje się szorstka, pogrubiała, nieelastyczna i wysuszona. Tworzą się głębokie zmarszczki i bruzdy oraz trwałe przebarwienia. Zdarza się, że powstają różnego rodzaju znamiona, które mogą powodować choroby skóry, w tym także raka.

W procesie starzenia się skóry istotną rolę odgrywają nie tylko promienie UVB, ale również promienie UVA, które oddziałują nie tylko na komórki naskórka, ale docierają do skóry właściwej, uszkadzając w niej włókna kolagenowe. Osłabiają również mechanizmy odpornościowe. Także częste oparzenia skóry spowodowane zbyt intensywnym opalaniem zwiększają ryzyko czerniaka.

Aby zapobiec wszystkim wymienionym wyżej zagrożeniom, jakie niesie ze sobą wylegiwanie się na słońcu, należy wyposażyć się w kosmetyki chroniące nasze ciało. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy dany krem do opalania posiada zarówno filtry UVA, jak i UVB. Smarować się kremami o faktorze minimum SPF 30. Przy stosowaniu olejków wodoodpornych, mimo ich długotrwałego działania, należy smarować się kilkakrotnie będąc na słońcu. Średnio po 20 minutach spędzonych w wodzie kosmetyki wodoodporne zachowują ok. 50% swojej skuteczności. Ważne, aby smarować ciało dość grubą warstwą kremu. Najskuteczniejszym jednak zabezpieczeniem jest zdrowy rozsądek Trzeba pamiętać, że opalanie jest wskazane w odpowiednich dawkach. Należy się opalać… ale nie smażyć!

Patrycja Jaskot

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.