Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Kobiety zdają się płacić wysoką cenę za bycie modną. Naukowcy z Loyola Women’s Health uważają, że jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki, zdrowie kobiet będzie zagrożone. Shazia Khan, dyrektor medyczny Loyola Primary Care Center na Loyola University Health System (LUHS), odnosi się w swoich badaniach do proponowanych w kolekcjach dużych, workowatych toreb, wysokich obcasów, niklowanej biżuterii i akrylowych paznokci. Są to potencjalne niebezpieczeństwa.

Duże torby powodują napięcie ramion i karku, mogą być nawet odpowiedzialne za bóle pleców. Można ich łatwo uniknąć. Jednak wydają się cudem dla mam, które zapakują do nich wszystkie potrzebne rzeczy. Dlatego Khan proponuje noszenie małych toreb, wykonanych z lekkich materiałów. Kobiety, które ni mogą się rozstać z wielkimi torbami, powinny pomyśleć o wprowadzeniu ćwiczeń rozciągających do swojego rozkładu dnia. Powinny także często zmieniać położenie torby na ramionach. Poza tym mogą być one celem bakterii E.coli lub gronkowca złocistego. Kobiety mają tendencję do stawiania toreb na ziemi, gdziekolwiek się znajdują. Dlatego też powinny regularnie je czyścić, by ochronić swoje zdrowie – stwierdza Shazia Khan.

Wysokie obcasy były preferowane przez gwiazdki Hollywood przez lata. Ciągłe ich noszenie może jednak doprowadzić do długotrwałych zniekształceń stopy, pleców, powodować problemy z kolanami. Wysokie obcasy niepotrzebnie obciążają stopę. Napięcie przez nie powodowane może prowadzić do halluksów, zapalenia powięzi podeszwy, pleców i uszkodzeń kolan – dodaje Khan. Kobiety, które upierają się przy ich noszeniu, powinny ograniczyć czas korzystania z nich i mieć na uwadze ochronę ścięgna Achillesa przed ściąganiem się i skracaniem. Poza tym buty powinny zapewnić przestrzeń dla palców.
Wrażliwość na nikiel w sztucznej biżuterii powoduje chroniczną swędzącą reakcję skóry połączoną z zaczerwienieniem. Jest to reakcja alergiczna. Dermatolodzy mogą pomóc doraźnie. Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie biżuterii bez dodatku niklu lub pokrywanie tej z jego dodatkiem specjalnymi powłokami w miejscach kontaktu ze skórą.

Akrylowe paznokcie dają możliwość bakteriom i grzybom wniknięcie w rejon paznokcia i spowodowanie zakażenia. Lepszym rozwiązaniem będzie zadbanie o naturalne paznokcie – radzi Khan. Kobiety używają akrylowych paznokci, by ochronić własne, szczególnie te łamliwe.

Khan uważa, że jej wskazówki pomogą kobietom pozostać modnymi, a przy okazji nie narażą ich zdrowia na niepotrzebne ryzyko.

Źródło: Healthjockey.com
www.medycyna24.pl
logo medycyna24 Niebezpieczna moda

Komentarze wyłączone.