Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W amerykańskim serwisie Twitter ludzie zachwalają chodzenie bez butów. Powstają nawet blogi i strony poświęcone temu zagadnieniu, jak np. Society for Barefoot Living, na których można znaleźć informacje, że chodzenie na bosaka może pomóc w wyleczeniu różnych chorób.Taki ruch wspierają również celebryci – Scarlett Johansson czy Katharine Helgi.

Potroiła się również sprzedaż Vibram FiveFingers – gumowych „rękawiczek” na stopy.
Czy to kolejny durny trend
Niekoniecznie. Badania przeprowadzone przez Royal Society of Chiropodists and Podiatrists (RCP) pokazały, że 80% Brytyjek ma problemy z nogami i stopami, pojawiają się u nich haluksy, odciski, pękające pięty, często z powodu źle dobranego obuwia. 37% kobiet kupuje buty, choć wie, że i tak nie pasują na nie. Firma Debenhams wypuściła na rynek buty na 15-centymetrowych obcasach.

– Wiele z nas nie może się oprzeć pokusie kupienia butów z najnowszych kolekcji – tłumaczy Lorraine Jones, ortopeda z  RCP. – Należy jednak pamiętać, że kupowanie źle dobranego obuwia przyczyni się nie tylko do naszego dyskomfortu, ale także wpływa na nasze zdrowie.
Stan stóp wpływa bowiem na całe ciało. Według RPC bóle kolan, bioder, pleców mogą być wywołane przez małe zmiany w strukturze lub funkcjonowaniu stóp. Poza tym choroby stóp mogą pojawić się w takich chorobach jak cukrzyca, artretyzm, zaburzenia neurologiczne czy układu krążenia.

Ale czy buty powinny być całkowicie zakazane
Na stopie znajduje się 200 000 zakończeń nerwowych. Potrzeba dużo odwagi, by wyjść na ulice pełne psich kup, gum do żucia i szkła bez obuwia. Jednak osoby, które obywają się bez niego, twierdzą, że nie stanowi to problemu, ponieważ po zdjęciu butów stopa przyzwyczaja się do nowej sytuacji, staje się twardsza i mocniejsza. Osoby, które chodzą bez butów, mówią o niezwykłej zmysłowej przyjemności płynącej z kontaktu bosej stopy z podłożem. Dodają, że skóra stopy szybko staje się twarda dzięki chodzeniu po chodnikach.

Mike O’Neill, chirurg-ortopeda z RCP ostrzega jednak, że obrażenia i rany powstałe w ten sposób są dużym zagrożeniem. Dlatego też pojawiły się buty, które praktycznie składają się z samej podeszwy. Terra Plana stworzyła te minimalistyczne buty specjalnie, by zachęcić ludzi do bardziej świadomego chodzenia.

Źródło: Telegraph.co.uk
www.medycyna24.pl
logo medycyna24 Nie tylko szewc bez butów chodzi

Komentarze wyłączone.