Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W amerykańskim Narodowym Instytucie Standardów i Technologii powstał najdokładniejszy zegar atomowy na świecie. Bazuje on na pojedynczym atomie aluminium i jest dwukrotnie bardziej dokładny niż jego wcześniejsza wersja korzystająca z atomu rtęci. Dokładność nowego zegara wynosi jedną sekundę na około 3,7 miliarda lat.

 

Urządzenie to druga wersja zegara z kwantową logiką. Został on tak nazwany, gdyż korzysta technologii obliczeniowych powstających na potrzeby przyszłych komputerów kwantowych.

 

Zegary atomowe powstające na potrzeby nauki są daleko bardziej dokładne niż standardy czasu wyznaczane dla zastosowań cywilnych. W USA taki standard wyznacza cezowy zegar NIST-F1, którego dokładność wynosi zaledwie 1 sekundę na 100 milionów lat. Paradoksalnie jest on, oficjalnie, najdokładniejszym zegarem na świecie. Międzynarodowa definicja (SI) określająca czym jest sekunda, korzysta właśnie z jednostki opisanej za pomocą zachowania atomu cezu, a więc, formalnie, zegar atomowy oparty na cezie jest najdokładniejszym urządzeniem do odmierzania czasu.

 

Jak już wspomniano, nowy zegar korzysta z pojedynczego jonu aluminum, umieszczonego w pułapce z pola elektrycznego. Jon wibruje z częstotliwością równą częstotliwości fali światła ultrafioletowego, a ta jest 100 000 razy wyższa, niż częstotliwość wykorzystana w NIST-F1 i innych podobnych zegarach na świecie.

 

Niewykluczone, że w przyszłości cez straci swoją pozycję na rzecz aluminium i to właśnie ten pierwiastek posłuży do opracowania nowego międzynarodowego standardu czasu.

 

Tymczasem badacze z NIST pracują nad pięcioma różnymi zegarami atomowymi, korzystającymi z różnych pierwiastków i charakteryzującymi się różnymi właściwościami.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.