Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Zostań Marsjaninem (Be A Martian!) to wspólny projekt NASA i firmy Microsoft. Odwiedzając witrynę internetową beamartian.jpl.nasa.gov, każdy może zdobyć interesujące wiadomości o Marsie, a także włączyć się w badania naukowe dotyczące tej planety. Uczestnicy projektu mają szansę pomóc w udoskonalaniu map Marsa i uczestniczyć w badaniach naukowych. Zaangażowanie tysięcy uczestników projektu jest potrzebne zawodowym naukowcom do skuteczniejszej analizy danych, uzyskanych przez sondy kosmiczne. Zadaniem naukowców-amatrów będzie m.in. liczenie kraterów, dzięki czemu będzie można oszacować względny wiek różnych regionów Marsa.

 

Jesteśmy w takim punkcie historii, w którym każdy może zostać odkrywcą – mówił Doug McCuistion, dyrektor Programu Eksploracji Marsa w NASA w Waszyngtonie. Z tak dużą liczbą danych spływających z misji marsjańskich, do których dostęp ma każdy, badanie Marsa stało się wspólną przygodą wielu osób. Ludzie z całego świata mogą wesprzeć wysiłki kilkuset członków zespołów misji marsjańskich i dokonać faktycznego wkładu w poznawanie Czerwonej Planety – dodał.

 

Odwiedzającym stronę najpierw ukazuje się widok zza pulpitu sterowniczego statku kosmicznego na Czerwoną Planetę. Klikając na jeden z linków na pulpicie, internauta może zgłosić swój udział w projekcie, albo zalogować się, jeśli już w nim uczestniczy. Może też otrzymać wizę turystyczną i sprawdzić, co oferuje witryna, bez konieczności logowania się.

 

Na witrynie udostępniono także forum, na którym można zadawać pytania na temat Marsa oraz głosować na najbardziej interesujące z nich. Eksperci odpowiedzą na część z tych pytań. Zawarte na stronie materiały i narzędzia do przeglądania map Marsa mogą być też pomocą w zajęciach szkolnych.

 

Witryna jest dostępna w języku angielskim. (PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.