Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Ludzie czują się młodsi, gdy wiedzą, że mogą podejmować decyzje realnie odmieniające ich życie. Psycholodzy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii przyglądali się tzw. wiekowi subiektywnemu, który jak wcześniej wykazano, oddziałuje na śmiertelność/długowieczność.Jednostki czujące się młodziej, niż sugerowałby to wiek metrykalny, z większym prawdopodobieństwem żyją dłużej i umierają później od osób czujących się starzej w porównaniu do zapisów z aktu urodzenia – podkreśla Frank Infurna.

 

Infurna i inni chcieli sprawdzić, co sprawia, że ludzie czują się starsi, niż są w rzeczywistości. Większość badań dotyczących tego fenomenu prowadzono na osobach w średnim wieku oraz nieco starszych, nigdy jednak na jednostkach powyżej 80. roku życia.

 

Amerykanie posłużyli się danymi ze studium OCTO, które objęło próbę 267 ludzi w wieku 84 lat i starszych z Jönköping w Szwecji. Okazało się, że osoby o wewnętrznym umiejscowieniu kontroli, przekonane o wpływie własnego zachowania (reakcji) na konsekwencje (wzmocnienia), cechował niższy wiek subiektywny. Infurna zauważył też, że większość badanych (64%) nie czuła się staro mimo imponującego wieku metrykalnego. Podobne wyniki uzyskano w ramach studiów w Finlandii, Niemczech i USA. Ekipa psychologów sądzi, że ludzie mogą się czuć młodo (i młodziej) na przestrzeni całego życia, a późny wiek senioralny wcale nie jest tu wyjątkiem.

 

Przekonania dotyczące sprawstwa mogą pozwalać jednostkom przystosowywać się i umniejszać znaczenie związanego z wiekiem spadku formy umysłowej czy fizycznej oraz znaczenia społecznego. Infurna nie wyklucza, że efekt czucia się młodszym od wskazań dokumentów różni się w poszczególnych rejonach świata, dlatego wspomina o konieczności kontynuowania zainicjowanego przez niego nurtu badań.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.