Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Te badania mają ogromne znaczenie dla dwóch bardzo ważnych problemów, z którymi się zmagamy: starzenia się i nowotworów – tak Nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie fizjologii i medycyny skomentował ceniony polski genetyk prof. Piotr Stępień.Nazwiska noblistów Szwedzka Akademia ogłosiła w poniedziałek.

 

Uhonorowanych zostało troje amerykańskich naukowców: Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider i Jack W. Szostak. Doceniono ich za odkrycie, jak zakończenia chromosomów są chronione przez struktury o nazwie telomery oraz za odkrycie enzymu telomerazy.

 

Blackburn (Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco) i Szostak (Instytut Medyczny Howarda Hughesa w Bostonie) ustalili, że telomery chronią DNA w zakończeniach chromosomów przed skracaniem się w trakcie podziałów. Zjawisko to zapobiega systematycznej utracie cennego materiału genetycznego.

 

Z kolei Greider (Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore), razem z Blackburn, zidentyfikowała enzym – telomerazę, która odpowiada za wydłużanie telomerów. Nadmierna aktywność telomerazy może sprawić, że wadliwe komórki staną się nieśmiertelne i zapoczątkują rozwój nowotworu.

 

Są to odkrycia wyjątkowej wagi – ocenił prof. Piotr Stępień, naukowiec z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Wydaje się, że istnieje ścisły związek między telomerami, ich długością a nowotworami – mówił w poniedziałkowej rozmowie z PAP. Nowotwory regulują swoją nieśmiertelność poprzez manipulowanie poziomem enzymu telomerazy, który został odkryty przez noblistów – tłumaczył genetyk.

 

Ponadto wydaje się, że długość życia wielu organizmów, wielu komórek, zależy od długości telomerów – powiedział Stępień. Jednocześnie zaznaczył, że nie do końca jest jasne, czy możemy mieć nadzieję, iż manipulując telomerami uzyskamy wydłużenie naszego życia.

 

Jak powiedział, nobliści analizowali bardzo skomplikowany mechanizm komórkowy, który z jednej strony zapobiega zmianom w DNA, a z drugiej jest w stanie unieszkodliwiać komórki nowotworowe.

 

Polski naukowiec ucieszył się z werdyktu Szwedzkiej Akademii. Ta Nagroda Nobla jest niezmiernie słuszna – uważa Stępień.(PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.