Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

To, jak ludzie radzą sobie z gniewem, zależy od ich pozycji – siedzącej lub leżącej. Z badań wynika, że osoby pozostające w pozycji leżącej trudniej wyprowadzić z równowagi – informuje New Scientist.Badając skłonność do gniewu, naukowcy z Texas A&M University College najpierw polecili studentom napisać esej na jakiś kontrowersyjny temat (na przykład o aborcji), po czym informowali, że będzie go oceniać osoba siedząca w sąsiednim pokoju. Następnie odtwarzano nagranie, w którym ktoś źle się wyraża o inteligencji eseisty i jego zdolności do logicznego myślenia. Studenci myśleli, że obelgi dotyczą właśnie ich – i wpadali w gniew, którego oznaki rejestrował elektroencefalograf.

Badając aktywność mózgu studentów, którzy wysłuchiwali osobistych zniewag w pozycji siedzącej, naukowcy zaobserwowali przełączenie aktywności mózgu w tak zwany tryb otwartości i zbliżenia (approach motivation), związany z chęcią bliższego zbadania czegoś. W pozycji leżącej na plecach ten tryb się nie uaktywniał – pojawiał się tylko gniew, natomiast chęć agresji była znikoma.

Jak tłumaczy kierujący badaniami dr Eddie Harmon-Jones, osoba, która siedzi wyprostowana lub pochylona do przodu, może być bardziej skora do agresji. (PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.