Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Ołownik łatkowaty (Pueraria lobata), pospolite pnącze zawleczone do wielu krajów i uznawane w nich za chwast, może już niedługo zyskać uznanie w oczach ludzi. Wiele wskazuje na to, że ekstrakt z korzeni tej rośliny skutecznie zwalcza objawy tzw. syndromu metabolicznego, jednej z najczęstszych chorób XXI wieku.Naturalnym areałem ołownika łatkowatego, znanego także jako kudzu, są południowo-wschodnie wybrzeża Azji oraz Oceania. Roślina ta ma jednak niezwykłe zdolności adaptacyjne, o czym świadczy szybkie zajmowanie przez nią nowych stanowisk m.in. w Ameryce Północnej i Afryce Południowej, a nawet na Kaukazie.

Bardzo szybkie rozprzestrzenianie się kudzu przysporzyło jej złej sławy, w wielu krajach jest bowiem uznawana za bardzo inwazyjny i coraz bardziej pospolity chwast. Już niedługo ludzie mogą jednak zacząć patrzeć na tę roślinę łaskawszym okiem.

Jak wynika z prowadzonych w ostatnich latach badań, ekstrakt z korzeni P. lobata zawiera znaczną ilość przeciwutleniaczy z grupy polifenoli. Związki te mogą być skutecznym lekarstwem przeciwko syndromowi metabolicznemu – zespołowi zaburzeń objawiającemu się m.in. podwyższonym ciśnieniem tętniczym i poziomem cukru we krwi oraz nieprawidłowym poziomem cholesterolu. Ogromna częstotliwość występowania tego schorzenia oraz związane z nim wysokie ryzyko zgonu sprawiają, że lek niwelujący szkodliwe objawy syndromu metabolicznego mógłby stać się niezwykle ważnym narzędziem współczesnej medycyny.
Eksperyment, który doprowadził do odkrycia leczniczych właściwości kudzu, przeprowadzili naukowcy z University of Alabama. Badania wykonano na szczurach obarczonych genetyczną podatnością na nadciśnienie. Zwierzęta karmiono przez dwa miesiące pożywką pozbawioną polifenoli, po czym pokarm podawany części z nich wzbogacono o 0,2% domieszkę ekstraktu z korzeni kudzu.

Po dwóch miesiącach od zmiany diety zwierzęta spożywające ekstrakt z ołownika ważyły mniej, a do tego miały niższe ciśnienie krwi oraz mniejszą zawartość glukozy, cholesterolu i insuliny we krwi. Wyniki te świadczą o wysokiej skuteczności roślinnego leku w walce z najważniejszymi elementami syndromu metabolicznego.

W badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano jakichkolwiek szkodliwych efektów stosowania ekstraktu z kudzu. Lekarze przestrzegają jednak przed przyjmowaniem tego leku, gdyż nie przeprowadzono jeszcze stosownych testów na ludziach.

Źródło: WebMD/kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.