Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Według nowego badania, szpitale, które zakazują przynoszenia kwiatów pacjentom w próbie powstrzymania rozprzestrzeniania się różnorodnych zakażeń, tak naprawdę spowalniają rekonwalescencję chorych. Naukowcy twierdzą, że odwiedzający, którzy przynoszą bukiet kwiatów, nie zwiększają ilości rozprzestrzenianych zarazków, a raczej przyśpieszają powrót do zdrowia pacjenta.

 

Ich zdaniem największe zagrożenie, jakie powodują kwiaty, to ewentualna irytacja pielęgniarek, które są zmuszone wymieniać wodę w flakonie.

 

Coraz większa liczba szpitali na terenie Wielkiej Brytanii wprowadza zakaz wnoszenia kwiatów, jednak zdaniem samych chorych, politykę tę popiera szefostwo instytucji medycznych z obawy przed potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa i zdrowia podopiecznych oraz sprzętu medycznego przy łóżkach, nie wspominając o obawie przed rozprzestrzenieniem się zarazków.

 

Giskin Day i Naiome Carter z Imperial College London twierdzą, iż nie istnieje żaden zapis, dokumentujący wybuch ogniska zakażenia bakteryjnego w szpitalu spowodowanego wodą z kwiatów. Oczywiście wazony mogą się wywrócić, ale ryzyko to nie jest większe, niż te stwarzane przez naczynia z jedzeniem i piciem.

 

Zdaniem naukowców inne badania wykazały, że kwiaty mają natychmiastowy i długoterminowy korzystny wpływ na reakcje emocjonalne, nastrój i pamięć. Jeden eksperyment dowiódł nawet, iż pacjenci przebywający w pokojach z roślinami doniczkowymi i kwiatami wymagali znacznie mniej środków przeciwbólowych po operacji, mieli niższe ciśnienie krwi, mniejszy wskaźnik odczuwanego bólu, lżejsze stany lękowe oraz odczuwali mniejsze zmęczenie, przy czym byli w lepszym nastroju niż ci w pokojach bez roślin.

 

Źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Kwiaty w szpitalach nie stanowią zagrożenia zdrowotego

Komentarze wyłączone.