Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Mężczyźni biorący udział w życiu kulturalnym, są mniej podatni na depresję, twierdzi badanie przeprowadzone przez Norwegian University of Science and Technology. Zespól naukowy z tejże uczelni odkrył, że panowie, którzy angażują się w działalność kulturalną lub uczęszczają na zajęcia artystyczne, są mniej podatni na depresję, dolegliwość, która dotyczy co piątego Brytyjczyka. Czynniki kulturalne miały silniejszy wpływ na poczucie zadowolenia niż zdrowie osobiste czy wykonywany zawód.

 

Badanie przeprowadzone na prawie 50 000 mężczyzn sugeruje, iż uczestniczenie w życiu artystycznym i kulturalnym może poprawić ogólny stan zdrowia psychicznego.

 

Jak twierdzi jeden z badaczy prof. Jostein Holmen, istnieje dobroczynny związek między działalnością kulturalną a poczuciem szczęścia u obu płci. Dla mężczyzn korzyść jest podwójna, albowiem uczestniczenie w życiu artystycznym obniża wskaźnik depresji, natomiast u kobiet nie zaobserwowano podobnego efektu.

 

Związek między zdrowiem a zajęciami kulturalnymi nie był wystarczająco silny, by móc stwierdzić, że kultura i sztuka faktycznie sprawiają, że ludzie są zdrowi, ale powyższe wyniki powinny wpłynąć na nieco inne spojrzenie na kwestię zdrowia przez polityków, twierdzi Holmen.

 

Zdaniem pisarza i trenera psychologii Marka Tyrrella, pójście do teatru, słuchanie muzyki, ćwiczenie, malowanie są dobrymi sposobami walki z chorobami natury psychicznej.

 

Granie na instrumencie czy słuchanie muzyki angażuje jednostkę w życie społeczności, sprawiając, że czuje się ona potrzebna. Ćwiczenia fizyczne zaś mogą być skuteczniejsze niż leki na depresję, wyjaśnia.

 

 

Źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Kultura uszczęśliwia mężczyzn

 

 

Foto:sxc.hu

Komentarze wyłączone.