Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Sfilmowano szympansy karłowate, znane też jako bonobo, które komunikowały niezgodę, kręcąc głową jak ludzie. Małpy potrząsały głową, chcąc zapobiec działaniom innych, które z różnych względów im się nie podobały, np. zabawom młodych z jedzeniem. Studium niemieckich naukowców – Christel Schneider i doktora Josepa Calla z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka oraz dr Katji Liebal z Wolnego Uniwersytetu Berlina – ukazało się w piśmie Primates.

 

Schneider opowiada o nagraniu z lipskiego zoo, na którym matka wyraża swoje niezadowolenie z zachowania niemowlęcia (młode bawi się pożywieniem). Ulundi próbuje powstrzymać swoje dziecko, Luizę, by przestało dokazywać z kawałkiem pora. Samiczka nie reaguje na wysiłki matki, aż ta zaczyna kręcić głową, patrząc w kierunku niesfornego potomka. Ostatecznie Ulindi wyrzuca warzywo, a Luiza nadal po nie z uporem sięga.

 

Bonobo (Pan paniscus) i szympansy często kiwają głową lub ją pochylają, by przekazać jakiś komunikat pozostałym członkom stada. Szympansy karłowate potrząsają głową, by nawiązać kontakt i zaprosić np. do zabawy. Niemcy jako pierwsi zaobserwowali jednak potrząsanie głową w kontekście negatywnym, a więc nie zachęcające do czegoś, ale powstrzymujące.

 

Zespół dokonał przełomowych obserwacji, prowadząc badania nad komunikacją niemowląt dużych małp. W tym celu analizowano gesty bonobo, szympansów, goryli i orangutanów z 6 europejskich ogrodów zoologicznych. Potrząsanie głową na nie odnotowano u 4 osobników w 13 różnych sytuacjach.

 

Obecnie prymatolodzy uważają, że bonobo posługują się bardziej rozbudowanym repertuarem ruchów głową od szympansów zwyczajnych. Wypracowały go, ponieważ żyją w grupach o skomplikowanej strukturze społecznej. Ostrzegające przeczenie może więc stanowić punkt wyjścia do negocjacji.

 

Niemcy podkreślają, że nie da się na 100% stwierdzić, że potrząsanie głową rzeczywiście oznacza nie, ale wg nich, jak dotąd to najlepsze wyjaśnienie tego zjawiska. Niewykluczone, że opisane zachowanie stanowi prymitywną formę naszego kręcenia głową.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 3 w artykule: ”Kręcą głową na nie

 1. buy nba 2k16 mt coins…

  Wow, beautiful portal. Thnx …..

 2. CHANEL 銈枫儯銉嶃儷 銉兗銈搞儱 銈炽偝 #38 銈广儱銉氥儷銈广儐銈c偡銈兂ROUGE COCO 38 SUPERSTITION鈼忔ソ澶╂渶瀹夊€ゆ寫鎴︺儭銉笺偗銈儍銉?銉儍銉椼偣銉嗐偅銉冦偗锛堝彛绱咃級3145891713800 171380…

  こんにちは、またブログ覗かせていただきました。また、遊びに来ま~す。よろしくお願いします…

 3. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  I like checking your web site. Many thanks!…