Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Cilostazol (Pletal), lek przeciwzakrzepowy stosowany w leczeniu chromania przestankowego, czyli związanego z niedokrwieniem bólu mięśni nóg podczas wysiłku, skuteczniej zapobiega udarom i ma mniej skutków ubocznych od stosowanej powszechnie na całym świecie aspiryny. Naukowcy z Harvardzkiej Szkoły Medycznej odkryli, że zażywanie cilostazolu obniża ryzyko udaru aż o 1. Oznacza to, że ta forma terapii jest nie tylko efektywniejsza od łykania kwasu acetylosalicylowego, ale też znacznie bezpieczniejsza – nie zagraża występowaniem krwawienia. W przypadku aspiryny dochodzi do rozrzedzenia krwi i wzrostu prawdopodobieństwa krwotoku śródmózgowego czy w obrębie przewodu pokarmowego, np. z uszkodzonej śluzówki żołądka. Kwas chroni więc przed udarem niedokrwiennym, wywołanym gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu, ale ma to swoją cenę. Doktorzy Deepak Bhatt i Dharam Kumbhani sugerują, że problem ten można, zdaje się, dość prosto rozwiązać.

 

W studium Amerykanów wzięło udział 2757 pacjentów, którzy już przeszli udar. Podzielono ich na dwie grupy. Przez 5 lat jednej ordynowano aspirynę, a drugiej cilostazol. W czasie eksperymentu okazało się, że w pierwszej grupie kolejny udar stwierdzono u 3,71% chorych, a w drugiej u 2,76% (oznacza to 26-proc. spadek występowania). Krwotok diagnozowano o połowę rzadziej u osób leczonych cilostazolem – 0,77% rocznie – niż u pacjentów zażywających aspirynę (1,78% rocznie). Jednocześnie okazało się, że lżejsze efekty uboczne w rodzaju bólów głowy, biegunki czy kołatania serca częściej pojawiały się w grupie cilostazolowej.

 

Autorzy badania opisanego na łamach periodyku The Lancet podkreślają, że testy trzeba by powtórzyć na innych próbach, by potwierdzić, czy skutki terapii cilostazolem są uniwersalne i podobne do tych z Japonii.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 10 w artykule: ”Konkurent dla aspiryny”

 1. Włodek pisze:

  Biorę Pletal (Cilostazol)od dwóch lat. Zacząłem łykać to lekarstwo jako ostatnią deskę ratunku, gdy lekarz wypisał mi skierowanie do szpitala w celu przejścia ciężkiego zabiegu, nie wykluczając amputacji stopy. Byłem przerażony.
  Łykam 2 razy dziennie. W szpitalu (w wyznaczonym celu) nie byłem. Dziś chodzę, śpię w nocy, pojawił się słaby puls. Nogi mnie nie bolą. Mam tylko problem z marznięciem nóg. Ale temu można zaradzić. Z całego serca polecam. Jest ono drogie, ale za to bez porównania skuteczniejsze od lekarstwa osiągalnego w naszych aptekach, które bardzo długo brałem – bez oczekiwanego efektu.

  • Agnieszka pisze:

   Witam
   Jak Pan zdobył ten lek?Ciocia chciała żeby lekarz rodzinny jej przepisał receptę to ją wyśmiał i powiedział że ten lek nie jest zarejestrowany w Polsce.Mieszkam blisko granicy więc problemu z wykupem leku nie będzie ,tylko skąd lub od kogo wziąć receptę.Jeśli mógłby mi Pan udzielić kilku wskazówek była bym wdzięczna.

 2. Ziutek pisze:

  Lek może Pani wypisać lekarz rodzinny, bądź znajomy, jesli takiego Pani ma. Rp. oczywiście (na 100%) nie będzie po realizacji refundowaną. To że preparat nie jest w Polsce zarejestrowany nie ma żadnego znaczenia. Pisząco bliskości granicy mam nadzieję, że chodzi o zachodnią. Przed ponad tygodniem zrealizowano mi rp. na 196 tabletek tj. dwa duuże opakowania; na trzy miesiące 2 x dz. a 100mg. Co kosztowaóło mnie 920 E.

 3. Rosa pisze:

  Witam,
  mam możliwość zakupu leku Pletal 100mg- bez recepty.
  Jesli ktos poszukuje tego leku chetnie pomoge, moj e-mail toska1wp.pl@wp.pl

 4. Włodek pisze:

  Od dłuższego już czasu lek zamawiam przez internet z Niemiec w „Pharma24-Apotheke Neunkirchen” i otrzymuję go pocztą po 7 – 14 dniach. Wraz kosztami przesyłki płacę przelewem z konta 112,16 EUR (98 tabl 100 mg). Polecam są solidni. Konieczna jest recepta wypisana przez polskiego lekarza, tj. lekarza specjalistę (może być gabinet prywatny) lub lekarza rodzinnego jeśli ma on formalną informację od lekarza specjalisty (pierwszą receptę lub odpowiednie zaświadczenie). Zamawiałem też w angielskiej aptece wysyłkowej koszt 91,77 Funtów, ale nie polecam. Po wielu reklamacjach
  otrzymałem przesyłkę chyba po 2-ch miesiącach. Lekarze wypisują receptę bez problemu i informację o istnieniu tego leku też otrzymałem od lekarza.
  Polecam wszystkim cierpiącym. Lek naprawdę jest skuteczny, choć jego koszt wysoki. Warto.

 5. the division items…

  Much thanks! This a terrific web page!….

 6. CSGO pisze:

  CSGO…

  Thanks, this site is very valuable…

 7. nba pisze:

  nba…

  Surprisingly individual pleasant site. Astounding information readily available on few gos to…

 8. NBA pisze:

  NBA…

  Thanks a bunch! It a outstanding online site!….

 9. Google pisze:

  Google…

  That may be the finish of this write-up. Here you’ll obtain some websites that we consider you will appreciate, just click the hyperlinks….