Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Ile razy zdarzało wam się, że podczas wykonywania męczącego czy po prostu nudnego zadania – marzyliście o tym, żeby móc po prostu usiąść i nic nie robić
Cóż, okazuje się, że zapewne wcale nie bylibyście szczęśliwsi, gdybyście mogli sobie na to pozwolić.Badacze z USA sprawdzili doświadczalnie – większość z nas ma nadmiar energii, dlatego nawet jeśli nie musimy, dążymy do jej rozładowania, znajdując sobie jakiekolwiek zajęcie.

 

Eksperyment, który doprowadził naukowców z Uniwersytetu w Chicago do takich wniosków, był prosty.

 

Uczestnikom badania dano do wypełnienia ankietę. Jej tematyka nie jest tu jednak istotna – chodziło o to, że przed kolejnym etapem mieli 15 minut wolnego czasu. Każdy mógł zdecydować, co będzie w tym czasie robić:

 

odda ankietę osobie będącej blisko miejsca wypełniania, a potem 15 minut posiedzi bezczynnie odniesie ankietę do oddalonego miejsca, wypełniając tym sposobem całe 15 minut czasu wolnego Oddających ankietę częstowano przy tym cukierkiem. Zauważono ciekawą zależność:

 

jeśli cukierki w obu miejscach były takie same, więcej osób wybierało bezczynność jeżeli cukierki były inne, badani znajdowali uzasadnienie dla swojego działania i częściej wybierali się oddać ankietę w miejscu oddalonym Christopher K. Hsee z Uniwersytetu Chicagowskiego, jeden z autorów badania, uważa, że ludzie lubią być zajęci i nie przepadają za bezczynnością – ale też chcą mieć usprawiedliwienie dla podejmowania różnych działań. Ci z uczestników testów, którzy wybrali przechadzkę z ankietą do oddalonego miejsca – byli bardziej zadowoleni od siedzących w miejscu.

 

źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Jesteśmy szczęśliwsi, kiedy mamy zajęcie

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.