Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Zagadka powstania życia to zagadka niczym: jajko czy kura
Co było wpierw: replikacja, czy metabolizm
Jedno potrzebuje i wynika z drugiego. Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Leeds sądzą, że odpowiedzią jest trzeci element: energia, a wczesne życie mogło czerpać energię z prostych cząstek przypominających działaniem baterie. Istnieje wiele, często wzajemnie sprzecznych, teorii na temat powstania życia na Ziemi. Żadna jednak nie potrafi przekonująco wyjaśnić jak materia nieożywiona stała się – Życiem. Każda żywa komórka wymaga dostarczania energii, tę zapewnia metabolizm. Energię w żywym organizmie przenoszą szczególne cząsteczki, z których najbardziej znaną jest ATP (adenozynotrifosforan). Ciało człowieka zawiera około 250 gramów tej substancji, to ilość energii porównywalna z baterią paluszkiem. Jest ona jednak w ciągłym użyciu w komórkach ciała, uczestnicząc w regeneracji i oddychaniu komórkowym. Te są sterowane przez enzymy. Tu jednak pojawia się problem, co było pierwsze: nie można stworzyć ATP bez enzymów, nie można stworzyć enzymów bez ATP. Ale: może jednak pierwotnie energia była dostarczana w inny, znacznie prostszy sposób
Zdaniem dra Terry’ego Kee właśnie tak mogło być, a kluczem są proste związki zwane pirofosforynami, których chemicznie funkcjonują bardzo podobnie do ATP – również przenoszą energię. Jednak nie potrzebują do tego enzymów. Byłyby to więc swojego rodzaju akumulatory energii.

 

Zarówno ATP, jak i pirofosforyny swoje energetyczne właściwości zawdzięczają jednemu pierwiastkowi: fosforowi. On także tworzy szkielet DNA i jest niezastąpiony w strukturze ścian komórkowych, jego rola dla życia jest więc nieoceniona. Jego powszechność i niezastąpioność czyni pomysł dra Kee prawdopodobnym.

 

Kluczowa rola fosforu w powstaniu życia czyni intrygującą inną zagadkę: skąd odpowiednia ilość wzięła się w atmosferze wczesnej Ziemi. Jedna z teorii mówi, że został przyniesiony w licznych meteorytach bombardujących jej powierzchnię – jest bowiem często znajdowany w minerałach pochodzenia kosmicznego. Kwaśne środowisko wulkaniczne młodej Ziemi mogło sprzyjać powstawaniu właśnie pirofosforynów. Ale to już zagadka geologiczna.

 

Badania będą kontynuowane we współpracy z NASA, które zainteresowało się pomysłem.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.