Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Amerykańskie Stowarzyszenie Wydawców Dzienników poprosiło gigantów IT – IBM-a, Microsoft, Google’a i Oracle’a – o zaproponowanie metod łatwego pobierania opłat za treści publikowane w Sieci.Najbardziej zaskakującą opinię wyrazili przedstawiciele Google’a, firmy, która kojarzona jest z bezpłatnym udostępnianiem tego, co można w Internecie znaleźć. Stwierdzili oni, że Sieć powinna przynosić korzyści zarówno wydawcom jak i czytelnikom. Otwartość nie oznacza, że coś jest za darmo – powiedzieli.

Google chce zaoferować wydawcom system Google Checkout. Użytkownicy mogliby zakładać sobie w tym serwisie konta i za ich pomocą dokonywać płatności na rzecz witryn, z których korzystają. Wyszukiwarkowy gigant jest w stanie zaoferować różne typy płatności. Od subskrypcji po mikropłatności za pojedyncze artykuły.

Z kolei niewielka, czteroosobowa firma założona przez studentów dziennikarstwa rozwija program, który będzie pobierał informacje z różnych źródeł i prezentował je na pasku przeglądarki. Oprogramowanie ma dać możliwość zarabiania wydawcom – od prezentowania reklam, po pobieranie opłat.

Trzeba jednak pamiętać, że łatwiej będzie opracować rozwiązania techniczne, niż przekonać wydawców do ich zastosowania. Wprowadzenie opłat za treści może odstraszyć użytkowników, przyczynić się do spadku odwiedzin i, co za tym idzie, spadku wpływów z reklam. Jednak tendencja do pobierania opłat za treści staje się coraz silniejsza. Część analityków twierdzi, że bieżący rok będzie początkiem epoki pobierania opłat przez wydawców mediów elektronicznych.

Źródło: Yahoo!/kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.