Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Czy na podstawie aktywności mózgu można stwierdzić, jakie obrazy ogląda badany człowiek
Jak się okazuje tak. Naukowcy właśnie udowodnili, że nasz umysł inaczej reaguje, gdy podziwiamy dzieła Salvadora Dalego, a inaczej, gdy patrzymy na obrazy Pabla Picassa. Wykazał to Yukiyasu Kamitani z japońskiego ośrodka ATR Computational Neuroscience Laboratories w Kyoto. Pokazał on dwunastu studentom dzieła obu artystów, jednocześnie mierząc aktywność mózgów ochotników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Wyniki przeanalizował komputer tworząc następnie wzorzec pracy umysłu odpowiadający zetknięciu z dziełem danego twórcy.

 

Następnie zaś komputer miał sam rozstrzygnąć, co widzą ochotnicy, wyłącznie na podstawie skanów mózgu. Okazało się, że w przypadku studentów akademii sztuk pięknych komputer nie pomylił się w 83 proc. przypadków, a pozostałych 63 proc.

 

Naukowcy zwracają uwagę, że najwyraźniej mózg posiada coś jak kod do identyfikowania różnych stylów artystycznych. W efekcie inaczej reaguje na kubizm Picassa, a inaczej na surrealizm Dalego. Jakże innym wydaje się teraz słynne powiedzenie Dalego: Dali to narkotyk…

 

(PAP Life)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.