Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Homeopatia jest niedoceniana, a często zwalczana przez lekarzy – powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego lek. med. Ewa Czerwińska na konferencji z okazji rozpoczynającego się w środę 64. Kongresu Światowej Ligi Homeopatycznej.

Wynika to z niechęci większości lekarzy, farmaceutów i firm farmaceutycznych. Niemniej jednak tysiące lekarzy i miliony pacjentów twierdzą, że homeopatia pomaga – powiedział obecny na konferencji lekarz medycyny i magister filozofii, dominikanin, o. Jacek Norkowski. Zgodził się z nim sekretarz Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego Tomasz Kokoszczyński.

 

Uczestnicy konferencji zwrócili się do lekarzy i mediów o podjęcie merytorycznej dyskusji na temat tej gałęzi medycyny.

 

Homeopatia liczy już około 200 lat. Jest to metoda leczenia wprowadzona przez niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna. W uproszczeniu polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób – mówiła Czerwińska.

 

Zasada similia similibus curantur (podobne leczyć podobnym) jest sprzeczna z dominującym wśród lekarzy i naukowców poglądem, że na przykład gorączkę powinno się leczyć środkiem przeciwgorączkowym. Tymczasem lekarz homeopata podaje w takiej sytuacji choremu lek powodujący gorączkę – tyle że w bardzo małym stężeniu, by pobudzić organizm do zwalczenia gorączki.

 

Można to porównać z przeprogramowaniem komputera. Organizm zostaje przeprogramowany, by stawić czoło chorobie, dzięki małej dawce, która mobilizuje jego siły obronne – mówiła obecna na konferencji prof. dr hab. Elżbieta Dernałowicz-Malarczyk z Uniwersytetu im. Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie.

 

Zwolennicy homeopatii twierdzą, że im mniejsza dawka, tym większy efekt, natomiast krytycy wskazują, że stosowane w środkach homeopatycznych substancje czynne bywają tak rozcieńczone, że w dawce nie ma nawet jednej cząsteczki danego leku. Spory trwają niemal od opublikowania w roku 1810 głównego dzieła Hahnemanna – Organon der Heilkunst (Organon racjonalnej wiedzy medycznej).

 

Liczba prac naukowych dowodzących skuteczności homeopatii jest – jak na 200 lat i setki tysięcy praktykujących – niewielka.

 

Laureat nagrody Nobla z 1983 r., astrofizyk Subramanyan Chandrasekhar twierdził, że działanie leków homeopatycznych jest możliwe na poziomie kwantowym. Podobne mechanizmy sugerował polski badacz – prof. Włodzimierz Sedlak. Jednak wielu innych noblistów krytycznie wypowiadało się na temat homeopatii.

 

Są badania, które dowodzą, że leki homeopatyczne przewyższają skutecznością placebo, a także badania przeprowadzone na zwierzętach, którym trudno raczej zasugerować wyzdrowienie – mówił Kokoszczyński.

 

Autorzy analizy opublikowanej w 2005 roku na łamach The Lancet udowadniali, że leki homeopatyczne są mniej skuteczne od placebo. W oparciu o te same materiały zwolennicy homeopatii przygotowali swoją analizę, w której wynik był przeciwny.

 

O. Jacek Norkowski zauważył, że choć oficjalnie Kościół katolicki nie ma zastrzeżeń wobec homeopatii, to odmawiano mu publikacji artykułów na temat homeopatii; uważa to za przejaw cenzury.

 

Homeopatia jest uznawana nie tylko w swojej ojczyźnie – Niemczech, ale i Szwajcarii, Austrii czy na Węgrzech (gdzie stała się oficjalną specjalizacją). Także rząd Indii zaaprobował leczenie homeopatyczne – w 1973 r. W Polsce przed stosowaniem homeopatii w zeszłym roku ostrzegła Naczelna Rada Lekarska.

 

Kongres Międzynarodowej Lekarskiej Ligi Homeopatycznej odbędzie się w środę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Udział w nim zapowiedziało ponad 400 lekarzy i naukowców z całego świata.

 

 (PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.