Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Jeśli słynne groby faraonów w egipskiej Dolinie Królów pozostaną otwarte dla turystów, mogą zupełnie zniszczeć w ciągu 150-500 lat. O ostrzeżeniu szefa Egipskich Służb Starożytności, Zahiego Hawassa, informuje serwis internetowy Discovery news.Zagrożeniem dla cennych obiektów wielkiej, królewskiej nekropolii, znajdującej się na zachodnim brzegu Nilu, są wilgoć i grzyby, które powodują niszczenie murów, wyrytych w nich płaskorzeźb oraz rysunków. Codziennie ogląda je kilka tysięcy turystów.

Poziom zawilgocenia i zagrzybienia rośnie, a przyczyną tego jest powietrze wydychane przez zwiedzających. To oznacza, że groby mogą zniknąć w ciągu 150-500 lat – ostrzegł Hawass.

W Dolinie Królów oraz nieodległej Dolinie Królowych – gdzie chowano zmumifikowanych władców Egiptu – znajdują się grobowce m.in. Tutenchamona i Nefretete. Aby chronić zabytki tego miejsca, Egipskie Służby Starożytności wykonały serię badań i pomiarów. Pozakładano nowe systemy wentylacyjne i ograniczono liczbę odwiedzających wpuszczanych do obiektów, a część z grobowców zamknięto dla ruchu turystycznego.

Hawass oznajmił, że władze odpowiedzialne za zabytki zdecydowały aby na stałe zamknąć niektóre grobowce dla turystów i zastąpić je identycznymi replikami. Taką ochroną mają być objęte miejsca spoczynku Tutenchamona, Nefertete i Setiego I. Rozpoczęto już prace przygotowawcze związane z budową kopii. Można je będzie oglądać w pobliżu Doliny Królów – zapowiedział Egipcjanin. (PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.