Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Zbliża się okres wysokich temperatur przeplatanych deszczami i gwałtownymi burzami. Co za tym idzie natura „nie poskąpi” nam częstych wyładowań elektrycznych w postaci gromów i błyskawic. Pioruny to zjawisko niezwykłej urody. Warto jednak wiedzieć ile niebezpieczeństwa niesie ze sobą ta gromowładna siła. Powstaje w wyniku zetknięcia się wstępującego prądu wilgotnego i ciepłego powietrza ze zstępującym prądem powietrza chłodnego. W procesie tym, trwającym niespełna godzinę, małe chmury  – cumulusy, zamieniają się w wielkie, kłębiaste chmury – cumulonimbusy. Zachodzące w nich gwałtowne reakcje powodują zderzanie się kropel wody, kryształków lodu i gradu. Efektem tych właśnie zderzeń jest powstanie ogromnych ładunków elektrycznych oraz różnica potencjałów w samej chmurze jak i względem powierzchni Ziemi.

Najbardziej powszechne są wyładowania liniowe w postaci rozgałęzionych piorunów o zasięgu nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Wciąż niezbadane jest zjawisko występowania niezwykłego pioruna kulistego, rzadszej formy tego typu wyładowań. Burzy z piorunami towarzyszą efekty świetlne w postaci błyskawic oraz dźwiękowe w postaci grzmotów, które są na tyle głośnie, że mogą powodować pęknięcie bębenków w uszach osoby, która znajduje się w odpowiedniej odległości od takiego wyładowania.

Napięcie elektryczne pioruna związane z uderzeniem wynosi około 50 milionów woltów, choć może dochodzić do znacznie większej mocy. Temperatura wyładowania to wysokość około 30 tysięcy stopni Celsjusza. Nie trudno wyobrazić sobie, do ilu strat i zniszczeń dochodzi podczas burz z piorunami, a jeszcze łatwiej do ilu może dojść. Częste przypadki to pożary, rozrywanie drzew i murów, uszkodzenia instalacji elektrycznych oraz podłączonych do prądu komputerów i telewizorów. Najbardziej niebezpieczne dla człowieka jest znalezienie się podczas takiej burzy poza domem. Piorun może spowodować u człowieka paraliż mięśnia sercowego, co w przypadku braku szybkiej reakcji, doprowadza to trwałego zatrzymania akcji serca. Ciężkie poparzenia, z całkowitym spopieleniem ciała włącznie, zachwianie pracy układu nerwowego, bolesne skurcze mięśni, zaburzenia słuchu i wzroku to inne tragiczne efekty.

Niestety pioruny są nieprzewidywalne i zaskakują nas często w najmniej oczekiwanym momencie. Co robić, aby uniknąć tragedii i trwałych uszczerbków na zdrowiu
Największym błędem w sytuacji zagrożenia jest chowanie się pod drzewem, gdyż to prawdopodobnie właśnie tam uderzy piorun. Najbardziej bezpieczne będzie schronienie się w szopie lub choćby niewielkim zagłębieniu terenu. Na wolnej przestrzeni należy koniecznie wyłączyć telefon komórkowy, którego pole elektromagnetyczne bardzo łatwo przyciągnie błyskawicę. Powinno się też ściągnąć biżuterię i wszelkie metalowe urządzenia. Ważne jest, aby nie kłaść się na ziemi, ale przykucnąć. Bezpiecznie mogą się czuć także osoby, które podczas burzy znajdą schronienie w samochodzie, ponieważ piorun rozchodzi się po karoserii.

Elżbieta Pachuła

Autor wpisu: ag
Tagi:

Komentarze wyłączone.