Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Decyzja sieci restauracji szybkiej obsługi Quick, by w ośmiu jej francuskich placówkach sprzedawać hamburgery wyłącznie halal – z mięsa z uboju rytualnego zgodnie z prawem muzułmańskim – z pewnością nie ucieszyła francuskiej klasy politycznej.Halal (z arab. to, co dozwolone) to odpowiednik tego, co według Żydów jest koszerne; oznacza w przypadku mięsa, że ubój został przeprowadzony zgodnie z prawem islamu.

 

Hamburgery halal podawane są w ośmiu z 350 restauracji. Quick zastąpił bekon wędzonym indykiem w swych lokalach na przedmieściach Paryża, w dwóch miejscach w Marsylii, w Tuluzie i Villeurbanne w pobliżu Lyonu oraz Roubaix na północy – w rejonach, gdzie występuje duże zagęszczenie ludności muzułmańskiej.

 

Odkąd restauracja Quick Whiting w Marsylii jesienią wprowadziła je, jak twierdzi, tytułem próby, zanotowała podwojenie obrotów.

 

Richard Mallie, parlamentarzysta UMP z Bouches-du-Rhone (na południu Francji), ocenił postawę tej sieci szybkiej obsługi jako skandaliczną, ponieważ nie pozostawia wyboru klientom niemuzułmanom.

 

Tymczasem socjalistyczny mer Roubaix (na północy Francji) Rene Vandierendonck powiedział, że zamierza zgłosić sprawę hamburgerów halal w swoim mieście instytucji ds. walki z dyskryminacją HALDE.

 

Debata wokół hamburgerów dla muzułmanów trwa od niedzieli; rozpoczęła ją wiceprzewodnicząca prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która uznała decyzję sieci Quick za nie do przyjęcia.

 

We Francji żyje największa w Europie społeczność muzułmańska: 4-6 mln. Kwestia miejsca muzułmanów w Republice Francuskiej znajduje się od miesięcy w sercu debaty związanej z możliwością wprowadzenia przez rząd całkowitego zakazu noszenia zasłon przez muzułmanki. (PAP)

Autor wpisu: ag

Jeden komentarz :) w artykule: ”Francja: hamburgery tylko dla muzułmanów”

  1. CSGO pisze:

    CSGO…

    I love this website – its so usefull and helpfull…