Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Elektroniczny system komunikacji między placówkami ochrony zdrowia i aptekami, będzie już za kilka tygodni testowany w Lesznie. Prototyp e-recept ma przejść testy, które pozwolą na wprowadzenie poprawek i udoskonalenie systemu ogólnopolskiego. Już w lutym w Lesznie odbędą się spotkania przedstawicieli Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) z lekarzami i farmaceutami. Same testy ruszą natomiast w marcu.

 

Osiem miesięcy – tyle czasu potrwa pilotaż systemu elektronicznych recept. W założeniu, używanie go przez placówki ochrony zdrowia i środowisko farmaceutyczne, ma doprowadzić do znacznej poprawy kontroli obiegu leków wydawanych na recepty.

 

System pozwala na stworzenie osobnego konta dla każdego z pacjentów. Zapisane w nim będą zlecenia wydawane przez lekarza. Apteka z kolei odznaczyć będzie mogła te leki, które zostały już wykupione – dzięki takiemu rozwiązaniu obie strony nie tylko mogą mieć pełen wgląd w przebieg stosowania środków farmakologicznych, ale także wymieniać się informacjami, co prowadzić będzie do lepszego ustalania odpowiedniej kuracji.

 

Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) Leszek Sikorski wyjaśnił zasadę prowadzonych testów:

 

Na obecnym etapie funkcjonowania systemu e-recepta, pacjent otrzyma od lekarza receptę papierową, jednak będzie ona wystawiona i wydrukowana komputerowo, a jej elektroniczny odpowiednik zostanie przesłany do systemu. W momencie realizacji recepty w aptece, farmaceuta na podstawie numeru umieszczonego na recepcie będzie mógł pobrać do swojego komputera elektroniczną zawartość recepty.

 

Konto pacjenta zawierać będzie także podstawowe dane medyczne, takie jak lista chorobób przewlekłych czy leki i substancje chemiczne, na które dana osoba jest uczulona. Pomoże to w razie potrzeby szybko uzyskać komplet niezbędnych do udzielenia pomocy w nagłym wypadku informacji.

 

Na razie w teście prototypowego systemu elektronicznych recept wezmą udział tylko chętni lekarze i farmaceuci. Powinno ich być jednak całkiem sporo, jako że jest to zdecydowane ułatwienie nie tylko dla nich samych, ale również dla ich pacjentów.

 

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, za dwa lata rozpoczną się testy ogólnopolskie.

 

Źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Elektroniczna recepta wchodzi w fazę testów

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.