Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

O naszym budownictwie mieszkaniowym na pewno da się powiedzieć jedno: jest przestarzałe zarówno w formie architektonicznej jak i w technologii. Przywiązało się niewolniczo do rozwiązań wygodnych dla developerów i wykonawców – rozwiązań drogich i pracochłonnych, bo chodzi o wyciągnięcie od inwestora jak największych pieniędzy.

Branża budowlana solidarnie utrzymuje ten układ dla niej wygodny. Kto by się wyłamał, ma przeciw sobie potężnego przeciwnika: społeczne i branżowe przyzwyczajenia i tradycje. A także – niechęć inwestorów, bo przecież żeby konkurować, najpierw trzeba zbudować zaplecze materiałowo- produkcyjne. A na to nikt nie da pieniędzy. Owszem, można znaleźć fundusze na jeszcze jedną fabrykę gazobetonu czy karton- gipsu, ale nie na innowacyjne rozwiązania systemowe. Dzisiaj, kiedy już stoją, co krok puste, świeżo wykończone mieszkania, na które nie ma klienta (bo za drogie), bardziej niż kiedykolwiek aktualne jest pytanie: kto i kiedy wreszcie przełamie ten impas i zacznie budować tanio, oszczędnie i szybko.

Tragedia pożaru w Kamieniu Pomorskim jak zwykle u nas nie skłoniła nikogo do ogólniejszych wniosków. Obecnie w zasobach komunalnych w Polsce jest niespełna 1,2 mln mieszkań. Tylko ok.5% z nich to lokale  socjalne. Niektóre to zwyczajne, popeerelowskie slumsy, co ujawnił przypadek Kamienia. Ludzi stamtąd nie ma gdzie przeprowadzić, bo zwyczajnie nie ma oferty taniego i szybkiego budownictwa.

Czy naprawdę nie ma, czy tylko nie chce się jej dostrzec
Już od 2005 r działa np. światowy konkurs architektoniczny World Steel Association o nazwie Living Steel (w ostatniej edycji wzięło udział prawie 1300 zespołów architektonicznych!) Konkurs ten przyniósł dotąd całą gamę projektów modelowych budynków wznoszonych w technologii lekkiego szkieletu stalowego, która daje ogromne możliwości: można w niej wykonać zarówno najtańsze osiedle socjalne, jak i efektowną rezydencję. Według projektu z tego konkursu powstaje np. kompleks socjalny w Syczuanie (Chiny) o powierzchni 115 tys. m2, budynek dla ubogich dzielnic brazylijskich w Pernambuco, jak i efektowny projekt wybitnego architekta brytyjskiego Piercy Connera dla Kalkuty. Modelowe realizacje w tym konkursie, pochłaniające do 50 kWh/m2 energii (trzykrotnie mniej niż budynki obecnie wznoszone w Polsce), powstają już we wszystkich częściach świata.

W Polsce najnowszy modularny system, jaki powstał w tej technologii to BUMATI (fot.) firmy Buma. Przewiduje warianty domu jednorodzinnego, hotelowca, domu letniskowego, nadbudowy. Budynek zestawia się tu z gotowych modułów dostarczanych w całości, a stalowa ocynkowana rama przestrzenna modułu pozwala na bezpieczny przewóz i ustawienie na miejscu. Wyposażono go w aluminiowe okna oraz ciepłe ściany warstwowe (25 cm) z użyciem kruszywa keramzytowego, o przenikalności cieplnej U = 0,18W/m2K.  W pełni wykończony moduł powstaje w fabryce, budowa trwa ok. tygodnia. Problem fundamentów zniknął: ponieważ budynek jest sztywny, mocuje  się go na gotowych stopach wkopanych w grunt (jeżeli mamy do czynienia ze słabym gruntem naturalnym), albo bezpośrednio ustawia na specjalnych podporach, jeśli podłoże jest utwardzone (np. podłoże typu parking). Idea gotowych modułów nie jest nowa, ale w systemie Bumati użyto najnowszych materiałów, technologii i sposobów wykończenia. Łatwo zauważyć, że dało to również dobry efekt estetyczny, zarówno w wersji parterowej jak i piętrowej. Ponieważ budynek jest trzykrotnie lżejszy od tradycyjnego o tej samej powierzchni, stwarza warunki do precyzyjnej regulacji ogrzewania i oszczędności energii. Proces budowy, zawsze tak uciążliwy dla środowiska naturalnego w tym przypadku jest prawie zupełnie neutralny: nie narusza się struktury gruntu oraz ekosystemu na powierzchni, nie ma żadnych odpadów. Budynek można by ustawić nawet w parku narodowym i w razie potrzeby przenieść go w inne miejsce. Za proste
A co na to mieszkańcy Kamienia Pomorskiego
jaz

 

Źródło: www.przeglad-techniczny.plprzeglad techniczny2304 2009 100 Domy XXI wieku

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.