Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Jest głośne i niezwykle denerwuje twojego partnera. Od dawna także sądzi się, iż jest niebezpieczne dla zdrowia… ale czy ciężkie chrapanie może przedłużyć nam życie
Taki kontrowersyjny wniosek wysunęło najnowsze badania, dotyczące bezdechu sennego.Kondycja, która powoduje zaburzenia w oddychaniu podczas snu, od lat jest powiązywana z wysokim ciśnieniem krwi, udarami i zawałami serca. Choć chrapanie jest uciążliwe dla drugiej połówki, to zdaje się, że może ono mieć korzystny wpływ na długość życia.

 

Izraelskie badanie, przeprowadzone na 600 pacjentach powyżej 65 lat, wykazało, że ryzyko przedwczesnej śmierci u osób z umiarkowanym bezdechem sennym jest o połowę mniejsze niż u osób niecierpiących na wspomnianą dolegliwość.

 

Jednocześnie odkryło, że ryzyko wczesnego zgonu u ludzi z ciężkim bezdechem sennym, jest takie same, jak u zdrowej grupy kontrolnej.

 

Jedna z teorii głosi, że ciągłe przerwy w dostawie tlenu oraz krwi do narządów, spowodowane przerwami w oddychaniu, w jakiś sposób wzmacniają serce i mózg, co powoduje, że w przypadku ataku serca lub udaru mózgu organizm lepiej radzi sobie z zaistniałym problemem.

 

Podczas bezdechu sennego dostawy powietrza mogą być odcięte przez około 10 sekund za każdym razem. Wiele z tych przerw pojawia się podczas snu, ale ponieważ śpiący budzi się tylko na kilka sekund, rzadko kiedy pamięta o całym zajściu.

 

Istnieje wiele czynników, takich jak pozycja podczas snu, otyłość, spożycie alkoholu, nadwaga czy zatkany nos, które wpływają na nasilenie się chrapania.

 

Jednak zdaniem prof. Jima Horne’a z Loughborough University, jeśli chrapiemy, najlepiej jest poddać się leczeniu, zamiast zakładać, że przedłuży nam ono życie…

 

 

Źródło: medycyna24.pl
logo medycyna24 Dlaczego chrapanie jest zdrowe<br>

Autor wpisu: ag
Tagi: ,

Komentarze wyłączone.