Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Christopher Rogers z Uniwersytetu w Wolverhampton zaproponował nową metodę określania czasu zgonu (ang. post-mortem interval, PMI). Stwierdził, że chrząstce poświęca się w tym kontekście bardzo mało uwagi, a ma ona duży potencjał. Wg Brytyjczyka, jest szczególnie użyteczna, ponieważ nie zawiera naczyń krwionośnych, dlatego rozkłada się wolniej od innych tkanek. Dodatkowo otulina z tkanek miękkich minimalizuje ryzyko zewnętrznego skażenia.Chcąc przetestować swoją teorię, Rogers i zespół zakopali zwłoki świń, odtwarzając w ten sposób warunki panujące w płytkich ludzkich grobach. Truchła pozostawiono, by rozkładały się przez różny czas, maksymalnie przez 13 tygodni. Wyniki eksperymentu zostały przedstawione na konferencji Forensic Research and Teaching w Coventry. Ustalono, że rozkład chrząstki zachodzi w ramach kilku dobrze wyodrębnionych etapów. Co najważniejsze, kryształy powstające w niej po 3 tygodniach zanikają po 6.

 

Rogers uważa, że kryształy w chrząstce można by wykorzystać do wyznaczania daty zgonu, ale najpierw trzeba jeszcze przeprowadzić badania w różnych warunkach, np. innych rodzajach gleby czy temperaturach.

 

Dla odmiany Andrew Chick z Nottingham Trent University sprawdzał, czy palenie tytoniu wpływa na obliczanie PMI. Kryminolodzy często przyglądają się żerującym na ciele owadom, które pojawiają się w przewidywalnej kolejności. Jeśli jednak tytoń zmieniałby zachowanie owadów, wydawana na tej podstawie opinia byłaby również bezużyteczna.

 

Ekipa Chicka pozostawiła w lesie 3 padłe świnie. W gardziel dwóch z nich wstrzyknięto nikotynę (u palacza to właśnie tutaj dochodzi do nagromadzenia szkodliwej substancji). Eksperyment będzie prowadzony przez 5 lat, ale pierwsze wyniki uzyskano już teraz. Otóż muchy plujki wyraźnie unikają ciał palaczy, a jeśli już decydują się na złożenie w nich jaj, poprzestają na pojedynczych sztukach, nie tworząc charakterystycznych skupisk. Kiedy wylęgają się czerwie, żerując, skwapliwie omijają nasycone alkaloidem rejony. Podobnie zachowują się chrząszcze. Oznacza, że ciało palacza rozkłada się wolniej.

 

Jeśli doniesienia zespołu Chicka się potwierdzą, specjaliści zyskają sposób na odróżnienie zwłok osób palących i niepalących. Brytyjczyk wspomina, że na błędy w ocenie PMI wpływają też narkotyki. Kokaina, na przykład, zwiększa rozmiary larw.

 

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 16 w artykule: ”Chrząstka z nikotyną a czas zgonu”

 1. nba 2k16 coins…

  Seriously, this is a good website…

 2. hoverboard blue and yellow…

  Just absolutely adore my very own wisteria magenta bailey control buttons, they may be and so pretty and classy. The hue i enjoy more awesome as things are definitely the along with along with when i do not check out a person with the following colouri…

 3. fftbeguberx pisze:

  fftbeguberx…

  I adore this site – its so usefull and helpfull…

 4. rgzvhuhjtsk pisze:

  rgzvhuhjtsk…

  Amazing Web-site, Continue the beneficial work. Thank you!….

 5. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Wow cuz this is great work! Congrats and keep it up…

 6. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  Whoa… this is a invaluable internet site…

 7. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  I enjoy the details on your websites. With thanks!….

 8. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  Highly educational… look ahead to coming back…

 9. nba pisze:

  nba…

  Many thanks, this website is really useful…

 10. brazilian virgin hair…

  brazilian virgin hair attract extremely well. Damaged day after day with regard to exclusive climatic conditions. Extremely good fashionth and comfort….

 11. mens air force 1…

  mens air force 1 used to be an excellent acquire…..came in timely manner, and there were no problems. Would invest in all over again….

 12. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  Your material is very appealing…

 13. Google pisze:

  Google…

  Usually posts some quite interesting stuff like this. If you are new to this site….

 14. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  Wow because this is really excellentexcellent job! Congrats and keep it up…

 15. Google pisze:

  Google…

  Check below, are some entirely unrelated web-sites to ours, having said that, they are most trustworthy sources that we use….

 16. buy viagra online…

  I have discovered some considerations through your blog post. One other stuff I would like to state is that there are various games available on the market designed in particular for preschool age kids. They include pattern acceptance, colors, pets, an…