Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Święta góra australijskich Aborygenów – Uluru, znana dawniej jako Ayers Rock, może zostać zamknięta dla turystów, pragnących wspiąć się po jej zboczach. Zakaz, będący obecnie przedmiotem dyskusji w rządzie Australii, wywołał gwałtowną debatę w kraju, łącznie z protestem części deputowanych do parlamentu.?Jak podały w czwartek australijskie media, przeciwnicy zakazu w parlamencie argumentują, że co roku Uluru odwiedza ponad 350 tys. turystów; kilka tysięcy wspina się na zbocza liczącego 346 metrów wysokości malowniczego czerwonego wzgórza. Wprowadzenie zakazu oznaczałoby straty materialne, także dla Aborygenów, którzy w 1985 roku odzyskali kontrolę nad rejonem Uluru i otaczającym górę pakiem narodowym Uluru-Kata Tjuta.

Miejscowa grupa Aborygenów – Nguraritja uważa cały obszar parku za święte terytorium plemienne. Park, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, pozostaje pod wspólnym zarządem przedstawicieli plemienia i władz federalnych.

Zakaz wspinania się na Uluru zgodnie z zamierzeniami rządu ma być wprowadzony w ciągu 18 miesięcy, po przeprowadzeniu publicznych konsultacji. Wcześniej winien także zostać podpisany przez ministra środowiska Petera Garretta.

Konserwatywni politycy zapowiedzieli już, że wystąpią do premiera Kevina Rudda o zablokowanie planów, ich zdaniem szkodzących turystyce. Przeciwko ograniczeniom opowiedział się też lokalny resort turystyki.

Aborygeni zapowiadają walkę o ochronę góry, i tak już dotkniętej procesem erozji. Nikt się nie wspina na budynki Watykanu czy świątynie buddyjskie – argumentował cytowany przed media w czwartek przedstawiciel starszyzny plemiennej w Uluru, Vince Forrester.

(PAP)

Autor wpisu: ag

Komentarzy: 8 w artykule: ”Australia: Święta góra Aborygenów może być zamknięta dla wspinaczy”

 1. ルイヴィトン レディース長財布…

  i know a handful of definitely argue that a break levels of competition are a sort of overall performance, it’s nearly the particular. consist of dance configurations, Professional dancers achieve success due to dazzling the crowd where an expert ball…

 2. csgo skins blurry…

  Wow, lovely site. Thnx …|…

 3. spombjbrqoz pisze:

  spombjbrqoz…

  Incredibly individual pleasant site. Tremendous info available on few clicks…

 4. sell your cs go skins…

  The stuff is extremely helpful…

 5. CSGO pisze:

  CSGO…

  Passion the website– very user friendly and lots to see!…

 6. COUNTERSTRIKE pisze:

  COUNTERSTRIKE…

  You’ve incredible stuff on this site…

 7. nba 2k pisze:

  nba 2k…

  Sustain the helpful work and generating the crowd!…

 8. nba 2k16 pisze:

  nba 2k16…

  I benefit from reading your website. Appreciate it!…