Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

19 listopada obchodzony jest VIII. Światowy Dzień Toalet. Według Światowej Organizacji Toalet (WTO), obecnie dostępu do sanitariatów, zapewniających wystarczającą higienę, pozbawionych jest 2,5 miliarda mieszkańców Ziemi. Sytuacja ta sprawia, że co roku z powodu braku toalet i dostępu do bieżącej wody umiera 1,8 miliona ludzi, głównie dzieci. Większość chorób na świecie wywoływana jest przez brak podstawowej higieny – podaje na swojej stronie internetowej WTO.

 

Według UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 5000 dzieci umiera codziennie w krajach rozwijających się z powodu biegunek – 5 razy więcej niż na HIV/AIDS.

 

W ramach obchodów przed Bramą Brandenburską 100 berlińskich uczniów prezentowało swoje idee dotyczące rozwiązania problemu toalet na świecie. Organizacja charytatywna betterplace.com przedstawiała na swojej stronie internetowej projekty dotyczące urządzeń sanitarnych.

 

W Berlinie specjaliści ds. wzornictwa przemysłowego przedstawili projekt przenośnej toalety, która odzyskuje z fekaliów biogaz do wykorzystania w urządzeniach grzewczych. Pilotażowy projekt ma wkrótce ruszyć w Indiach.

 

Obecnie w skład powstałej 19 listopada 2001 roku Światowej Organizacji Toalet wchodzi 215 organizacji z 57 państw, w tym z Rosji, USA, Australii i Japonii. Siedzibą organizacji jest Singapur. (PAP)

Autor wpisu: ag
Tagi:

Komentarze wyłączone.