Ratuj Głuszca
tygrys-bengalski

W Bangladeszu powstają 300-osobowe siły specjalne do ochrony krytycznie zagrożonego tygrysa bengalskiego (Panthera tigris).

Siły zostaną rozmieszczone głównie wokół lasów namorzynowych Parku Narodowego Sundarban, gdzie żyje ok. 400 tygrysów. Decyzję podjęto w kilka miesięcy po aresztowaniu kłusownika z trzema tygrysimi skórami i dużą ilości kości (to jedno z największych przechwyceń w ciągu kilkudziesięciu lat). Przed tym wydarzeniem kłusownictwa nie uznawano za główne zagrożenie dla przyszłości tych dużych kotów w Bangladeszu, teraz jednak zrodziło się podejrzenie, że na terenie Parku działa zorganizowana grupa przestępcza.

Ustanowienie nowych sił leśnych odkładano od bardzo dawna. Kłusownicy stosują coraz przemyślniejsze i zaawansowane technicznie rozwiązania, dlatego nie można już było dalej zwlekać. Służby leśne za nimi nie nadążały, musiał więc powstać Oddział Kontroli Przestępstw Przeciw Dzikiej Przyrodzie. Większość pieniędzy na jego utworzenie pochodzi z pożyczki Banku Światowego w wysokości 36 mln dol. Odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni ludzie zajmą się nie tylko tygrysami, ale i innymi chronionymi gatunkami zwierząt.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarze wyłączone.