Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Jeszcze szybsza, większa i bardziej prądożerna. Nowa karta firmy AMD na starcie pokona wszelką konkurencję, jednak czy przetrwa atak potwora Nvidii z dwoma rdzeniami GF110, mającego pojawić się już na początku przyszłego roku?

Już jeden kajman będzie bardzo szybki, a co dopiero dwa. Właśnie wyciekły do sieci pierwsze slajdy z wewnętrznej prezentacji firmy AMD, zdradzające nieco szczegółów dotyczących najszybszej dwurdzeniowej karty tej firmy.

 

Potwierdza on ostatni nieoficjalny komentarz pracownika firmy PowerColor, w którym poruszał kwestię wydajności energetycznej rdzeni Cayman i Antilles. Radeony HD 6950 oraz HD 6970 mają być nie tylko szybkie, ale i energooszczędne i atrakcyjne cenowo. Ich celem nie będzie zdetronizowanie GeForce’a GTX 580 (bo to zadanie dla Radeona HD 6990), a raczej zwiększenie dominacji w klasie wyższej średniej. Radeona HD 6990 będzie czekało trudne zadanie – Nvidia także zapowiedziała własnego dwurdzeniowca z dwoma układami GF110.  

Największe wrażenie robi wydajność teoretyczna dwuprocesorowej karty AMD. Przetwarzanie liczb pojedynczej i podwójnej precyzji odbywa się z szybkością aż 6 TFLOPS i 1,5 TFLOPS. W porównaniu do i tak bardzo szybkiego Radeona HD 5970 wydajność wzrosła o prawie 50 procent. Niestety, ta wydajność nie przełoży się bezpośrednio na szybkość w grach, a raczej na szybkość przetwarzania równoległego podczas korzystania z ATI Stream (odpowiednik technologii CUDA Nvidii), czyli głównie obliczeniach naukowych. 

 

Specyfikacja Radeona HD 6990 zapowiada się imponująco. Karta podobno potrafi narysować ponad 3 miliardy wielokątów na sekundę, w jednym cyklu zegara wygenerować aż 64 piksele. Jest to możliwe dzięki aż 3840 procesorom strumieniowym oraz 4GB pamięci GDDR5 o przepustowości 307 GB/s. Niestety, nie znamy na razie zegarów karty, jednak podany został pobór energii. Wbrew pozorom nie będzie tragicznie – wartości rzędu 300W pod obciążeniem i 30W w stanie spoczynku to bardzo dobry wynik jak na kartę o takiej wydajności.

 

radeon%206990 Znamy specyfikacje Radeona HD 6990

rzeczony slajd z wewnętrznej prezentacji AMD

 

Na pierwsze karty z rdzeniem Antilles przyjdzie nam poczekać do końca tego roku. Co ciekawe, niekoniecznie musiało tak być – na slajdzie dość niewyraźnie widać planowaną datę premiery, która miała się odbyć 18 listopada tego roku. Jak widać, przy tak dużym i skomplikowanym układzie jak najnowszy Radeon HD 6990, nie zawsze można wszystko zrealizować w terminie.

 

Źródło: XtremeSystems

Komentarze wyłączone.