Ratuj Głuszca
IBM704b

W wieku 70 lat zmarł Dennis Ritchie, twórca języka C i współtwórca systemu Unix. O śmierci naukowca poinformowały Bell Labs, w których Ritchie pracował od lat 60. ubiegłego wieku.

Dennis Ritchie urodził się w 1941 roku. Jego ojciec był inżynierem w Bell Labs. Dennis najpierw studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Harvarda. To właśnie tam po raz pierwszy zetknął się z komputerami. Uczęszczał na zajęcia dotyczące maszyny Univac 1. Zainteresowanie komputerami postanowił pogłębić studiami na Massachusetts Institute of Technology, gdzie właśnie trwały badania nad wykorzystaniem mniejszych maszyn w miejsce potężnych mainframe’ów. W 1967 roku Ritchie rozpoczął pracę w Bell Labs.

Tam poznał Kennetha Thompson, który właśnie rozpoczynał prace nad nowym systemem operacyjnym. Ritchie przyłączył się do niego. W 1973 roku obaj panowie zaprezentowali światu system Unix. Niedługo później Ritchie postanowił nieco uporządkować świat informatyki. W latach 70. programy pisano na konkretne urządzenia i później ich twórcy musieli wkładać dużo czasu i wysiłku, by oprogramowanie działało na innym sprzęcie. Ritchie, opierając się na stworzonym przez Thompsona języku B opracował popularny do dzisiaj język C. C znakomicie uprościł programowanie, dzięki niemu łatwo było przenosić programy pomiędzy różnymi platformami. W dużej mierze to dzięki niemu zaczęły kiełkować idee ruchu Open Source. Obecnie w C znajdują się rozwiązania, które uznajemy za oczywiste. Jednak gdy Dennis je tworzył, była to całkowita nowość – powiedział Doug McIlory, kolega Ritchiego z Bell Labs.

Thompson i Ritchie przepisali następnie Uniksa na język C, tworząc w ten sposób uniwersalny przenośny system operacyjny.

O tym, jak wielkie znaczenie dla współczesnej informatyki miały prace Ritchiego niech świadczy chociażby fakt, że z jego dokonań korzystają Linux, Android, Mac OS, JavaScript, C++, internet i niezliczona rzesza innych technologii.

W 2007 roku Ritchie udał się na zasłużoną emeryturę.

Jego osiągnięcia były wielokrotnie nagradzane. Ritchie był laureatem tak znaczących wyróżnień jak Nagroda Turinga, Narodowy Medal Technologii czy przyznawany przez Międzynarodowy Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników Medal Richarda W. Hamminga.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Autor wpisu: pw

Jeden komentarz :) w artykule: ”Zmarł Dennis Ritchie, współtwórca C i Uniksa”

  1. wueljxlgve pisze:

    wueljxlgve…

    Thanks regarding providing these sort of good subject material…