Ratuj Głuszca
strzykawka-bezoglowa

Naukowcy z MIT, pracujący pod kierunkiem profesora Iana Huntera, stworzyli ulepszoną strzykawkę bezigłową. Catherine Hogan wyjaśnia, że dostępne na rynku urządzenia, zwłaszcza te z mechanizmem sprężynowym, działają na zasadzie „wszystko albo nic” (po uwolnieniu sprężyny, jeśli do niego dojdzie, na tę samą głębokość dociera za każdym razem identyczna ilość leku). Tymczasem aparat opisany na łamach Medical Engineering & Physics wprowadza różne dawki leku na różne głębokości, a cały proces można ściśle kontrolować.

Jak do tej pory igły próbowano zastępować m.in. plastrami. Mogą one jednak uwalniać wyłącznie substancje, których cząsteczki są na tyle małe, by przecisnąć się przez pory skóry. Ponieważ rośnie częstość stosowania leków bazujących na białkach, a te mają duże molekuły, trzeba było wymyślić coś innego, czyli np. strzykawki bezigłowe.

Strzykawka bezigłowa to urządzenie, w którym cienki strumień pod wysokim ciśnieniem pokonuje barierę skórną. Wspaniale nadaje się dla osób z belonefobią, czyli chorobliwym lękiem przed ostro zakończonymi przedmiotami, czy pacjentów z cukrzycą, którzy regularnie muszą podawać sobie insulinę. Jej rozpowszechnienie się byłoby też istotne z punktu widzenia epidemiologii. Centrum Kontroli Chorób (CDC) ocenia, że w USA pracownicy służby zdrowia przypadkowo kłują się igłami około 400 000 razy rocznie.

Nowa strzykawka składa się z trzech zasadniczych elementów: niewielkiego silnego magnesu, otaczającej go cewki oraz przymocowanego do niej tłoku. Gdy do cewki dostarczymy prąd, dochodzi do pojawienia się siły Lorenza, która gwałtownie wypycha tłok umieszczony w ampułce z lekiem. Precyzyjnie kontrolując ilość prądu dostarczonego do cewki można kontrolować głębokość na jaką lek zostaje wprowadzony oraz jego ilość. Bezigłowa strzykawka jest w stanie wygenerować ciśnienie do 100 megapaskali i wstrzyknąć lek z prędkością rozchodzenia się dźwięku. Wszystko w czasie liczonym w milisekundach.

Testy wykazały, że różne typy skóry wymagają różnej siły, z jaką działa urządzenie. Do wykonania zastrzyku dziecku będziemy potrzebowali jej mniej niż do przebicia skóry osoby dorosłej. Oczywiście nowe urządzenie pozwala na precyzyjne dobranie parametrów zastrzyku.

Autorzy strzykawki pracują również nad jej wersją, która pozwoli na wprowadzanie leków występujących w formie proszku. Ta odmiana urządzenia wprowadzana jest w szybkie wibracje, które powodują, że proszek zachowuje się jak ciecz. Takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne w krajach rozwijających się, gdzie poważnym problemem jest przechowywanie szczepionek w warunkach chłodniczych. Szczepionki w proszku nie wymagają chłodzenia, pozwalając uniknąć problemów z przechowywaniem.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Komentarzy: 6 w artykule: ”Zastrzyk bez igły”

 1. nba 2k16 vc coins…

  I enjoy this site – its so usefull and helpfull…

 2. 銉偆銉炽儨銉笺儣銉儉銈儎 銈ㄣ兂銉夈儘銈革紩锛忥紩銈偣…

  All the time I truly deliver my very own glistening 銉偆銉炽儨銉笺儣銉儉銈儎 銈ㄣ兂銉夈儘銈革紩锛忥紩銈偣 citizens birds to me to help you oooh and in addition aaah. Really love these people….

 3. NBA2K16 pisze:

  NBA2K16…

  I like this site – its so usefull and helpfull…

 4. brazilian virgin hair…

  That i then take pleasure in my own brazilian virgin hair!! I contain a set of two the top very best brazilian virgin hair and produce each of them a wide range of night. Just obtained the very Flicker Black colored Concise brazilian virgin hair, was w…

 5. csgo pisze:

  csgo…

  I like this site – its so usefull and helpfull…

 6. zx flux pisze:

  zx flux…

  To look at acquired my very own 1st list of zx flux much time ago this is were still produced in Quarterly report as well as endured for a long time. I found a fresh two just recently and read that point after which see „made within China” and even i…