Ratuj Głuszca
internet

Z opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że grozi nam utrata ponad miliarda złotych otrzymanego z pieniędzy unijnych na budowę szerokopasmowego Internetu. Zła koordynacja pracy między resortami, zbyt skomplikowane procedury przetargowe, oraz obawa samorządów lokalnych przed korzystaniem z unijnych funduszy podawane są za główne przyczyny opóźnień prac nad szybkim Internetem.

NIK tak ocenia sytuację: „Większość zaplanowanych inwestycji związanych z budową szerokopasmowego Internetu ledwo ruszyła albo zatrzymała się na etapie przygotowań. W ramach programu Rozwój Polski Wschodniej planowano do 2015 r. położyć ponad 10 tys. km światłowodów, dzięki czemu dostęp do sieci szerokopasmowej uzyskałoby ponad milion mieszkańców. Choć samorządy województw będące beneficjentami projektu zawarły umowy o dofinansowanie z Unii Europejskiej (ponad miliard złotych), to jednak do zakończenia kontroli w ogóle nie rozpoczęto budowy Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej”.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego zakładano, że do 2015 roku powstanie 3,5 tys. km światłowodów. Jak skontrolował NIK do chwili sporządzenia raportu powstało ledwie 42 km sieci.

1,4 mld euro, to kwota, jaką Polska dostała z kasy UE na lata 2007-2013. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że do końca przyszłego roku należy rozliczyć wszystkie inwestycje,a dwa lata później zakończyć je.

Paweł Kamiński

Autor wpisu: ag

Komentarze wyłączone.