Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

Układy SoC wkraczają teraz na rynek „dorosłych” konsol. Dzięki chipowi Vejle najnowsza odsłona konsoli Xbox 360, Slim, będzie mniejsza, cichsza, oraz będzie zużywać nawet 60% mniej energii elektrycznej.

Microsoft odsłonił dzisiaj kilka interesujących szczegółów dotyczących najnowszej wersji swojej popularnej konsoli. Najnowsze trendy w elektronice użytkowej sprawiły, iż na płycie głównej Xboxa 360 Slim pojawi się nowy 45nm układ SoC Vejle, integrujący w sobie procesor, kartę graficzną, kontroler pamięci oraz obsługę wejścia/wyjścia, podobnie jak czynią to obecnie procesory Intela serii Core i3/i5/i7.

 

Vejle będzie składał się z 372 milionów tranzystorów oraz zużywać będzie aż 60% energii mniej niż jej poprzednik. Przypomnijmy, że oryginalny Xbox 360 posiadał dedykowaną kartę graficzną produkowaną w technologii 90nm, przez co powierzchnia wszystkich układów na płycie głównej była aż o 50% większa niż obecnie. Stało się to poniekąd przyczyną przegrzewania konsoli i bardzo częstej i znienawidzonej przez wszystkich usterki RRoD (Red Ring of Dead), która oznaczała śmierć Xboxa. Na szczęście od czasu wprowadzenia na rynek 65nm wersji procesora RRoD przestał być już tak doskwierać użytkownikom.

 

Co ciekawe, projektanci musieli użyć specjalnego układu symulującego szynę FSB i dodającego opóźnienia pomiędzy poszczególnymi blokami chipu SoC. Innymi słowy, nowy układ jest zbyt szybki by mógł być stosowany w standardowy sposób na płycie głównej, dlatego musiał zostać zmieniony tak, by symulować poprzedniego Xboxa oraz nie powodować problemów z kompatybilnością.

 

Źródło: fudzilla

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.