Ratuj Głuszca
brak-podgladu-600

W Internecie pojawiły się pierwsze przecieki na temat wydajności kolejnej generacji kart AMD. Jeśli pierwsze zrzuty ekranu mówią prawdę, nowe Radeony będą ponad 25% szybsze od obecnych, odbierając Nvidii tytuł producenta najszybszych jednoukładowych kart graficznych.

Użytkownik jednego z chińskich for wypuścił w sieć wyniki popularnego benchmarku 3D Mark Extreme wraz ze zrzutem ekranu z programu GPU-Z, na którym widnieje rzekomy następca Radeona HD 5870. Radeon HD 6870, bo o nim mowa, uzyskał w teście 11963 punktów, czyli ponad 2 tysiące więcej niż GTX 480 Nvidii oraz prawie 3 tysiące więcej niż Radeon HD 5870. Jest to doprawdy imponujący rezultat, zważywszy na fakt, że Radeony HD 6xxx są tylko nieco poprawioną i odświeżoną obecnych modeli.

 

Najwięcej ujawnia nam jednak zrzut z GPU-Z, który wykrywa kartę jako „ATI Radeon HD 6800 Series” z GPU ID o numerze 6718, który według niedawno opisywanych sterowników Catalyst 10.8 wskazuje na rdzeń Cayman XT. Do tej pory wszystko się zgadza, wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z prawdziwym następcą serii HD 5000. Rdzeń taktowany jest z tą samą częstotliwością, co HD 5870 – 850MHz. Wzrost prędkości może być wyjaśniony zwiększeniem ilości SP w rdzeniu (GPU-Z jeszcze nie wykrywa poprawnie tej liczby), lub poprawieniem wydajności samych jednostek. Pamięci także nie ominęła kuracja przyspieszająca – kości GDDR5 taktowane są teraz zegarem 1.6GHz, czyli 6.4GHz efektywnie – mamy więc wzrost o aż 33% względem poprzedniej generacji. Dzięki temu pamięć ma przepustowość 204.8GB/s, prawie 30GB/s więcej niż GTX 480.

 

Wyniki bardzo dobrze świadczą o nadchodzących kartach AMD, jednak zalecamy podchodzić do nich z rezerwą – mogą okazać się sfałszowane. Nic jednak obecnie na to nie wskazuje – wszystkie szczegóły takie jak ID w sterownikach AMD czy użyty rdzeń się zgadzają.

 

 Wyciekły wyniki ATI Radeon HD 6870 – GeForce GTX 480 zdetronizowany!

zrzut ekranu z wynikiem 3DMark Vantage oraz oknem GPU-Z


Prawdę poznamy na jesień, kiedy to AMD Radeon HD 6870 powinien pojawić się na rynku.

 

Źródło: VR-Zone

Autor wpisu: pw

Komentarze wyłączone.